Czytasz dzięki

Gazprom zabiega o udział Gaz de France w projekcie Gazociągu Północnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-09-2005, 16:54

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller przebywał w poniedziałek w Paryżu, gdzie z szefem Gaz de France Jean-Francois Cirellim rozmawiał m.in. o możliwościach zwiększenia eksportu gazu ziemnego z Rosji do Francji po 2010 roku i ewentualnym udziale francuskiego koncernu w projekcie Gazociągu Północnego - poinformował we wtorek "Kommiersant".

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller przebywał w poniedziałek w Paryżu, gdzie z szefem Gaz de France Jean-Francois Cirellim rozmawiał m.in. o możliwościach zwiększenia eksportu gazu ziemnego z Rosji do Francji po 2010 roku i ewentualnym udziale francuskiego koncernu w projekcie Gazociągu Północnego - poinformował we wtorek "Kommiersant".

    Według rosyjskiego dziennika Gazprom odmówił ujawnienia wielkości planowanych dostaw, jednak potwierdził, że jest zainteresowany pozyskaniem Gaz de France jako partnera w projekcie Gazociągu Północnego, który ma biec po dnie Morza Bałtyckiego i bezpośrednio łączyć Rosję z Niemcami.

    "Kommiersant" dodaje, że Miller i Cirelli rozmawiali także o wspólnych projektach w sferze produkcji i dystrybucji gazu skroplonego (LNG).

    Z kolei służba prasowa Gazpromu podała, że "uwzględniając, iż Gazprom przystępuje do budowy Gazociągu Północnego, strony porozumiały się w sprawie kontynuowania wspólnych działań, zmierzających do zwiększenia dostaw (rosyjskiego gazu do Francji) i umocnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia europejskiego rynku w gaz".

    Gaz de France, jeden z największych koncernów gazowych w Europie, jest partnerem Gazpromu od 30 lat. Obecnie kupuje od rosyjskiego monopolisty 12 mld metrów sześciennych gazu rocznie, co stanowi 25 proc. błękitnego paliwa sprowadzanego przez tę spółkę.

    Gaz de France - jak poinformował niedawno prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marek Kossowski - brany jest pod uwagę jako potencjalny partner PGNiG przy budowie w Polsce terminalu portowego do odbioru gazu skroplonego. W projekt ten, mający umożliwić dywersyfikację - czyli zróżnicowanie źródeł - importu gazu, PGNiG chce zainwestować 0,5 mld euro.

    Budowa Gazociągu Północnego o długości ok. 1200 km z Wyborga pod Petersburgiem do Greifswaldu w Meklemburgii ma się rozpocząć jesienią tego roku. Wartość inwestycji szacuje się na 4 mld euro. Od 2010 roku rurociągiem ma płynąć do Niemiec - z pominięciem Polski, Ukrainy i Białorusi - 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

     Wstępna umowa między Gazpromem a E.ON-Ruhrgas i BASF, podpisana podczas niedawnej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Berlinie, zakłada możliwość budowy drugiej nitki gazociągu. Zwiększy to jego przepustowość do 55 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Możliwa jest także budowa odgałęzienia do Holandii, W. Brytanii i innych krajów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane