Gazprom zrealizuje wszystkie zobowiązania wobec Zachodu

Interfax CE
opublikowano: 09-08-2007, 16:49

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom będzie przestrzegał swoich zobowiązań wynikających z umów dotyczących dostaw gazu do  Europy Zachodniej – powiedział Dmitrij Miedwiediew, pierwszy wicepremier Rosji i  przewodniczący rady nadzorczej Gazpromu.

"Mogę powiedzieć naszym partnerom z Europy Zachodniej – Gazprom zawsze przestrzega swoich zobowiązań i nic tego nie zmieni" – powiedział Miedwiediew w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Stern.

W ubiegłym tygodniu Gazprom zagroził zmniejszeniem dostaw gazu na Białoruś ze względu na zaległości w płatnościach. Miedwiediew powiedział, że problemy w zaopatrzeniu w gaz, które odczuwają byłe kraje satelickie Związku Radzieckiego, wynikają z ich niedostosowania do warunków rynkowych.

"Gazprom zmienił swoją politykę cenową w stosunku do niektórych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Nasi europejscy partnerzy rozumieli, że choć nie był przyjemny, był to konieczny proces. Nie wszystkie kraje WNP były jednak przygotowane na przejście na ceny rynkowe i uważały, że wszystko będzie szło źle, jeśli gaz będzie drogi. Fale strachu dotarły do Europy Zachodniej.

Ale patrząc wstecz żadna z gospodarek narodowych dotkniętych tą zmianą nie musiała upaść. Gaz nie jest już trwoniony, co ma dobry wpływ na gospodarkę i środowisko" – powiedział Miedwiediew.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax CE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Gazprom zrealizuje wszystkie zobowiązania wobec Zachodu