Gazprom zwiększył wydobycie po raz pierwszy od stycznia

opublikowano: 31-08-2022, 15:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W sierpniu rosyjski Gazprom zwiększył dzienne wydobycie gazu ziemnego po raz pierwszy od stycznia tego roku, donosi Bloomberg.

Agencja przypomina, że w lipcu Gazprom notował najniższe wydobycie od wielu lat. W sierpniu wzrosło o 7,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem do 829 mln metrów sześciennych dziennie. 233 mln metrów sześciennych dziennie gazu trafiało na eksport do krajów spoza byłego ZSRR, o 7,8 proc. więcej niż w lipcu. Wydobycie w tym roku sięgnęło już 288,1 mld metrów sześciennych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Analitycy spodziewają się zwiększania wydobycia przez Gazprom w kolejnych miesiącach w miarę zbliżania się zimy. Przypominają, że w szczytowych pod tym względem styczniu i lutym dzienne wydobycie wynosiło ponad 1,5 mld metrów sześciennych. W tym roku sytuację zmienia jednak rezygnacja dużej grupy europejskich państw z kupna rosyjskiego gazu po napaści Rosji na Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane