Czytasz dzięki

GBP/CHF - rynek może spoglądać w stronę kluczowego oporu

Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 13-07-2017, 16:19

Od wczoraj na rynku obserwujemy ruch umacniający brytyjską walutę, co szło także w parze z publikacjami z brytyjskiego rynku pracy.

 Kolejny spadek stopy bezrobocia wraz z mniejszą od oczekiwanych kolejką po zasiłek dla bezrobotnych to dla funta mieszanka, którą rynek interpretuje w sposób jastrzębi (przy okazji wpisujący się także w widoczną w ostatnim czasie zmianę retoryki ze strony BoC / MPC).

GBP Index

Jeśli spojrzeć na indeks funta, technicznie sytuacja prezentuje się po myśli długiej strony rynku. Inicjowane od wczoraj wzmocnienie pojawia się bowiem w miejscu, z którego wzrost może sygnalizować, że prowadzony w poprzednich dniach spadek miał charakter jedynie ruchu powrotnego do najbliższego wsparcia. Taki układ stanowi zatem zaproszenie do powalczenia o wyższe poziomy cenowe.

CHF Index

Gdyby spróbować sparować pozytywne wnioski z GBP Index z walutą, dla której wnioski techniczne niekoniecznie idą już po myśli posiadaczy długich pozycji, zwróciłbym uwagę na zachowanie indeksu franka szwajcarskiego, który na przestrzeni ostatnich 3-4 tygodni generuje wahania kształtujące obecnie strukturę przypominającą formację głowy z ramionami. Biorąc pod uwagę, że dzieje się to pod wewnętrzną linią oporową, podaż może próbować zrobić z tego układu technicznego użytek. Co więcej, jeśli spojrzeć na południe, jest tu także zachowana spora przestrzeń do rozwinięcia takiej spadkowej korekty, chociażby w stronę 400 pkt., co mniej więcej wypełniałoby także teoretyczny zasięg wynikający ze wspomnianej, szczytowej formacji.

GBP/CHF

Wypadkową wniosków z tych dwóch indeksów może być para GBP/CHF, gdzie na wykresie H4 popyt ma przed sobą istotny opór w rejonie 1,2520. Jeśli udałoby się go kupującym w sposób zdecydowany sforsować, można to traktować jako sygnał otwierający drogę do rozbudowania ruchu wzrostowego, do którego rynek za sprawą tworzonej w ostatnich dniach konsolidacji (nad wsparciem wyższego rzędu i stanowiącej wyczerpanie wcześniejszej fali spadkowej) jest także technicznie gotowy. W krótkim terminie z potencjalnymi zakupami warto jednak uważać z uwagi na kierowanie się rynku w stronę wspomnianego oporu jednym, szybkim pociągnięciem, a więc ruchem generującym krótkoterminowe wykupienie. W takich sytuacjach idealnym układem byłoby np. pojawienie się jakiejś konsolidacji w rejonie 1,25-1,2520, która stanowiłaby bazę przygotowującą rynek do docelowego wyjścia w górę, a przy okazji ukształtowałaby obszar, poniżej którego można by już uplasować linię obrony dla długich pozycji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane