GBW i BBR zamierzają umocnić swoją pozycję

Marek Loos
opublikowano: 02-01-2001, 00:00

GBW i BBR zamierzają umocnić swoją pozycję

Nowa instytucja będzie zrzeszała 114 banków w Wielkopolsce oraz na Pomorzu

Dzięki fuzji Gospodarczego Banku Wielkopolski i Bałtyckiego Banku Regionalnego zwiększy się obszar działania nowej instytucji. Władze obu banków zapewniają, że połączone kapitały pozwolą rozwinąć ofertę banków spółdzielczych zrzeszonych w GBW i BBR oraz zmniejszyć koszty działalności.

Jest to pierwsza w Polsce fuzja, zrzeszająca banki regionalne. Siedziba połączonych instytucji będzie się mieściła Poznaniu, a dotychczasowa centrala BBR w Koszalinie pełnić ma rolę bałtyckiego oddziału. Dzięki fuzji powstała sieć 114 banków (GBW zrzesza 82 banki, a BBR — 32). Połączonym bankom nie zostanie nadana wspólna nazwa, gdyż związane to byłoby ze zbyt dużymi kosztami takiej zmiany.

Korzyści dla klientów

Według Andrzeja Chmieleckiego, prezesa zarządu GBW, dla klientów jego banku fuzja oznacza zwiększenie liczby placówek, w których mogą się rozliczać, a silniejsza struktura kapitałowa daje możliwości zwiększenia i uatrakcyjnienia oferty bankowej.

— Zależało nam, by stworzyć silną polską strukturę kapitałową, której oddziały uzupełniałyby się również pod względem geograficznym. Banki spółdzielcze łączą się, przez co stają się coraz silniejsze. Sięgają po coraz większych i bardziej wymagających klientów. By sprostać ich wymaganiom, muszą mieć zaplecze w postaci silnego kapitałowo banku zrzeszającego — mówi Andrzej Chmielecki.

Pierwszy krok

Według Andrzeja Chmieleckiego, jest to pierwszy krok w kierunku kolejnych fuzji GBW z innymi bankami. Dla GBW i BBR połączenie oznacza wyższe miejsce w rankingu banków działających w Polsce. Daje to również silniejszą pozycję w negocjacjach na rynku międzybankowym.

— Od wielu lat prowadziliśmy rozmowy z różnymi bankami regionalnymi w celu połączenia, ale tylko z BBR dyskusje nie ciągnęły się w nieskończoność. Rozmowy rozpoczęliśmy w kwietniu, a doszliśmy do porozumienia i zadecydowaliśmy o fuzji w grudniu 2000 roku — tłumaczy Andrzej Chmielecki.

Akcjonariusze zdecydują

Nowa rada nadzorcza połączonego banku będzie liczyła od 10 do 15 członków. Przewodniczącego i członków będzie wybierało i odwoływało WZA spośród kandydatów wskazanych przez dwie grupy akcjonariuszy. Każdej grupie przysługuje prawo wskazania kandydatów na członków RN, proporcjonalnie do łącznego udziału akcjonariuszy tworzących grupę, w całości kapitału spółki. Przy czym pięciu członków rady nadzorczej, w tym przewodniczący, będą wybierani spośród kandydatów wskazanych przez akcjonariuszy BBR. Pozostali członkowie rady nadzorczej, w tym zastępcy przewodniczącego, wybrani zostaną spośród kandydatów wskazanych przez pozostałych akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GBW i BBR zamierzają umocnić swoją pozycję