Czytasz dzięki

Gdańsk: rozpocznie się zabudowa Wyspy Spichrzów

PAP
opublikowano: 28-10-2010, 14:36

W trzecim kwartale 2011 r. rozpocznie się zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów. Inwestycję umożliwia przyjęty w  czwartek przez Radę Miasta Gdańska miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Północny cypel Wyspy Spichrzów na Motławie, położony w historycznym centrum Gdańska, o pow. ok. 2 ha, uważany jest za jeden z najcenniejszych inwestycyjnie obszarów w polskich miastach. Zgodnie z planem, mają tam powstać m.in.: kompleks mieszkaniowo-usługowy, Muzeum Bursztynu, punkt widokowy i infrastruktura publiczna. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2014 r.

Wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski powiedział PAP, że "przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawowym dokumentem umożliwiającym zagospodarowanie północnego cypla wyspy". Dodał, że na podstawie planu firma wyłoniona w konkursie (Polnord S.A.) może opracować harmonogram realizacji inwestycji.

Ideą planu, jak zapewniają władze miasta, jest przywrócenie dawnego charakteru tej części miasta poprzez uwzględnienie m.in. historycznych podziałów na parcele. Teren cypla jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta oraz stanowi fragment obszaru uznanego za pomnik historii.

Z tego względu radni wprowadzili na tym terenie ograniczenia dotyczące m.in. lokalizacji reklam, masztów i wież telefonii komórkowej.

Do urzędu miasta wpłynęło ponad 30 uwag dotyczących koncepcji zagospodarowania wyspy. Zastrzeżenia zgłosili m.in. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Gdańsku i Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Ich zdaniem powinno m.in. zostać odbudowanych kilkadziesiąt spichlerzy. Krytykują także dopuszczenie do zbyt wysokiej zabudowy i możliwość budowy dachów o dowolnym kształcie.

Bielawski twierdzi, że plan był uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków i jest przekonany, że nie ma błędów merytorycznych.

Zagospodarowaniem terenu zajmie się spółka celowa utworzona przez deweloperską spółkę Polnord i gminę Gdańsk. Umowa o powołaniu spółki celowej będzie podpisana dwa tygodnie po przyjęciu planu zagospodarowania tego terenu.

Według założeń, miasto wniesie do spółki aportem grunt o szacunkowej wartości 59 mln zł, zaś Polnord wkład pieniężny w tej samej wysokości. Polnord będzie miał w spółce 51 proc. udziałów, a Gdańsk - 49 proc.

Dyrektor ds. technicznych i rozwoju Polnord S.A. Jacek Skrzyński powiedział PAP, że budowa na wyspie rozpocznie się w trzecim kwartale 2011 r. Zaznaczył, że "miasto będzie wnosiło stopniowo poszczególne działki dla poszczególnych zadań inwestycyjnych i każdorazowo będą one wyceniane". Przewidywany koszt całego przedsięwzięcia to 450 mln zł.

Skrzyński poinformował, że wkład własny będzie stanowił ok. 30-40 proc. wartości inwestycji. Pozostałą część sfinansują banki. (PAP)

Bożena Leszczyńska (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane