Gdańsk złoży do sądu skargę na decyzję Izby Obrachunkowej

PAP
opublikowano: 29-07-2009, 15:48

Władze Gdańska skierują do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), która unieważniła uchwały o zaciągnięciu przez miasto kredytów inwestycyjnych w  wysokości 1,1 mld zł.

W środę podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miasta upoważniła prezydenta do złożenia skargi. Prezydent Paweł Adamowicz powiedział dziennikarzom, że będzie ona złożona jeszcze w tym tygodniu.

RIO unieważniła trzy uchwały przegłosowane przez radnych w maju. Dwie z nich dotyczyły zaciągnięcia kredytów na 370 i 384 mln zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym, trzecia uchwała mówiła o kredycie 350 mln zł z Banku Rozwoju Rady Europy.

Dzięki pożyczkom miały być zrealizowane przedsięwzięcia z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gdańska na lata 2009-2013 (m.in. remont głównych ulic i budowa Europejskiego Centrum Solidarności).

W swoim uzasadnieniu RIO podkreśliła, że samorządy mogą zaciągać kredyty tylko na pokrycie deficytu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

"Uważamy, że decyzja RIO jest niezgodna z prawem i jedynie sąd może rozstrzygnąć spór" - podkreślił prezydent.

Władze miasta powołują się na rozporządzenie Rady Ministrów z 2006 r., z którego wynika, że samorządy mogą zaciągać także kredyty na inwestycje w międzynarodowych instytucjach finansowych. Stanowisko miasta w swojej ekspertyzie prawnej podzieliła też prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas głosowania o upoważnieniu prezydenta do złożenia skargi radni opozycyjnego PiS wstrzymali się od głosu. Przewodniczący klubu, Kazimierz Koralewski tłumaczył dziennikarzom, że "zdania są podzielone i radni PiS nie są przekonani, że miasto ma rację".

Prezydent przekonuje, że "nawet jeżeli sąd nie podzieli stanowiska miasta, to kluczowe inwestycje miejskie na najbliższe lata nie są zagrożone".

Po otrzymaniu skargi sąd administracyjny ma 30 dni na wyznaczenie terminu rozprawy. (PAP)

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane