Gdański park dogadza przedsiębiorcom

Marta Bellon
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

Technopark rekrutuje firmy do nowo wybudowanego budynku. Mile widziane są przedsiębiorstwa z branży biotechnologicznej i IT

Niedawno do dyspozycji przedsiębiorców oddano nowo wybudowany budynek biurowy Gdańskiego Parku Naukowo- Technologicznego (GPNT). Znajdzie się w nim miejsce dla około 30 nowych firm. To jeden z dwóch obiektów, które GPNT przygotowuje dla przyszłych parkowiczów w ramach trzeciego etapu rozbudowy. Kolejny — biurowo-laboratoryjny, ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

Kluczowe sektory

— Do nowo otwartego budynku biurowo- -technologicznego wprowadza się w tej chwili 13 nowych firm, m.in. z branży informatycznej, teleinformatycznej i architektonicznej. Są wśród nich również firmy zajmujące się doradztwem w sektorze nauki i biznesu oraz prowadzące działalność badawczo-wdrożeniową. Będzie mogło tam działać około 30 przedsiębiorstw. Ta liczba może się oczywiście zmniejszyć lub zwiększyć. Wszystko zależy od wielkości firm i ich zapotrzebowania na powierzchnię — wyjaśnia Marcin Żukowski, dyrektor GPNT.

Ceny zależą od wielkości pomieszczeń, które firma chce wynająć. Są one negocjowalne. Wahają się od 26 zł (dla firm inkubowanych) do 50 zł za metr kwadratowy. Obecnie w gdańskim parku działa około 45 firm, a około 30 korzysta z usługi wirtualnego biura. Park stawia przede wszystkim na przedsiębiorstwa z innowacyjnych branż.

— Przyjęliśmy konkretny kierunek rozwoju. Będziemy wspierać w szczególności firmy z branży biotechnologicznej, energetycznej, informatycznej i szeroko rozumianegobezpieczeństwa wewnętrznego. To są kluczowe sektory dla Pomorza. Nie zamykamy jednak drzwi innym innowacyjnym firmom spoza tych branż. Dla początkujących przedsiębiorców mamy inkubator. Pomagamy im wprowadzić pomysł w życie, doradzamy przy wyborze formy prawnej działalności i podpowiadamy, jak zdobyć finansowanie — mówi dyrektor Żukowski.

Nabór trwa

Nowi parkowicze już mogą zgłaszać chęć prowadzenia działalności w nowych budynkach parku. Po zakończeniu trzeciego etapu rozbudowy będą czekać na nich pomieszczenia biurowe i laboratoryjne o powierzchni od 55 do 130 mkw.

— Rozmawiając z przedsiębiorcami, poznajemy ich potrzeby i dostosowujemy do nich pomieszczenia w nowych obiektach. Laboratoria, powstające w budynku, który zostanie oddany do użytku wiosną 2012 r., są projektowane zgodnie ze specyfiką konkretnego inwestora. Procedura rekrutacyjna jest bardzo szybka. Każde zgłoszenie traktujemy priorytetowo — podkreśla Marcin Żukowski.

W budynku „A” zlokalizowane będą laboratoria biotechnologiczne, w których firmy komercyjne będą prowadziły badania naukowe w zakresie biotechnologii, głównie w dziedzinach medycznych. — Będą mogły korzystać z nich również firmy spoza parku, które porozumieją się w tej sprawie z ich zarządcami — zapewnia Marcin Żukowski. Oprócz wynajmu pomieszczeń park oferuje firmom także różnego rodzaju usługi, mające ułatwić im funkcjonowanie.

— Młodym przedsiębiorcom pomagamy wybrać formułę prawną działalności. Pomagamy im również w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do jej rejestracji, współtworzymy narzędzia finansujące ich pomysły oraz wspólnie aplikujemy o środki finansowe w ramach programów unijnych. W parku mamy też data center, w którym firmy mogą lokować swoje serwery, oraz centrum konferencyjno-szkoleniowe, którego powierzchnie im udostępniamy — mówi Marcin Żukowski.

W GPNT działa też przyzakładowe przedszkole, do którego pracownicy parkowych firm mogą zapisać swoje dzieci. Obowiązują preferencyjne stawki. Przedszkole otwarte jest od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedziele oferuje godzinne zajęcia w ramach tzw. opieki weekendowej. Ten pomysł to strzał w dziesiątkę.

— Cieszy się ono bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy 100 proc. obłożenia. Zastanawiamy się teraz nad otwarciem od nowego roku żłobka — mówi Marcin Żukowski. Park cały czas prowadzi rekrutację firm, nie tylko do nowych budynków. — Z firmami inkubowanymi mamy podpisane umowy na trzy lata, w trakcie których przeprowadzamy ewaluację rozwoju naszych rezydentów. Niektóre z nich wkrótce się skończą, zwolni się więc miejsce w starym budynku — mówi dyrektor parku.

Park w liczbach:

Budynek „B” (biurowo-technologiczny):

5 kondygnacji naziemnych i parking podziemny dla około 100 samochodów. Łączna powierzchnia — 12,8 mkw.

Budynek „A” (biurowo-laboratoryjny):

5 kondygnacji naziemnych i garaż podziemny dla 105 samochodów. Łączna powierzchnia użytkowa — 12,9 mkw.

Kontakt w sprawie wynajmu:

Feliks Langenfeld tel.: 58 739 61 22 e-mail: f.langenfeld@strefa.gda.pl

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie:

www.gpnt.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy