GDDKiA: Do 2012 r. inwestycje w drogi krajowe wyniosą 121 mld zł

PAP
opublikowano: 14-01-2008, 16:44

W latach 2008-2012 w rozwój dróg krajowych zostanie zainwestowane 121 mld zł. Podobna kwota zostanie przekazana na drogi zarządzane przez samorządy - dowiedziała się PAP w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Według GDDKiA, w Polsce funkcjonuje kilka do kilkunastu dużych firm, które mogą sobie poradzić z dużymi kontraktami drogowymi, jednak ich potencjał jest za mały, by "przerobić" pieniądze możliwe do wydania na inwestycje drogowe.

Rozwiązaniem mają być umowy o niższej wartości, np. na krótsze odcinki dróg. W przetargach mogłyby brać udział firmy małe i średnie lub konsorcja takich firm.

W niektórych przetargach na budowę dróg startują już firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MSP) - np. autostrada A1 Grudziądz - Toruń, gdzie 60 km drogi zostało podzielone na cztery odcinki. Podobnie mają być oferowane kontrakty na drogę S7 Elbląg-Pasłęk.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy GDDKiA Andrzej Maciejewski, małe i średnie firmy często też biorą udział w przetargach na przebudowę i modernizację istniejących dróg.

Poza oferowaniem kontraktów o niższej wartości, GDDKiA przewiduje ograniczoną liberalizację warunków dostępu do przetargów, tzn. zmniejszenie wymagań doświadczenia czy personelu, choć ten czynnik nie będzie miał decydującego znaczenia.

Jak mówił w grudniu 2007 roku szef GDDKiA Zbigniew Kotlarek, Dyrekcja może wydać w 2008 roku ponad 20 mld zł. W roku 2008 ma się rozpocząć budowa ok. 515 km dróg ekspresowych i 625 km autostrad. Rok później rozpocznie się budowa 975 km dróg ekspresowych i 281 km autostrad. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GDDKiA: Do 2012 r. inwestycje w drogi krajowe wyniosą 121 mld zł