GDDKiA: Są wykonawcy dwóch odcinków autostrady A2

opublikowano: 12-07-2004, 15:39

W wyniku przetargu wyłoniono wykonawców budowy dwóch odcinków autostrady A2, od Konina do Koła i od Emilii do Strykowa k. Łodzi - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek.

Na liczącym 27,4 km odcinku Konin - Koło zwyciężyła oferta konsorcjum Strabag/Kirchner/Mota-Engil o wartości 82,9 mln euro.

Na odcinku Emilia - Stryków (18,1 km) zwyciężyło natomiast konsorcjum Kirchner/Strabag/Mosty Łódź, z ofertą wartą 51,8 mln euro.

Odcinek Konin - Koło jest współfinansowany przez Europejski Bank Inwestycyjny i Fundusz Spójności UE, natomiast odcinek Emilia - Stryków zostanie sfinansowany ze środków funduszu ISPA.

GDDKiA przewiduje, że do końca lipca zostaną podpisane kontrakty z wykonawcami, którzy będą mieli następnie 30 dni na mobilizację. Prace budowlane rozpoczną się więc najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września br.

Rządowy program przewiduje m.in. wybudowanie w latach 2002-2010 około 1,7 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. Przyjmując, że koszt budowy jednego kilometra autostrady pochłonie 20 mln zł, a drogi ekspresowej - 15 mln zł, na budowę autostrad trzeba przeznaczyć w tym czasie 34 mld zł, a na budowę dróg ekspresowych 22,5 mld zł - podano w uzasadnieniu do rządowego projektu zmiany ustawy o autostradach płatnych, którą Sejm uchwalił w listopadzie ub.r.

Z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opublikowanych w kwietniu br., wynika, że w tym roku zmodernizowanych na być 1,5 tys. km dróg. Dróg krajowych jest w Polsce 18 tys. km. Do roku 2001 modernizowano średnio 200 km dróg rocznie.

lb/ mskr/ akl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GDDKiA: Są wykonawcy dwóch odcinków autostrady A2