GDDKiA: Uwagi do raportu ws. budowy obwodnicy Augustowa

PAP
12-12-2008, 15:46

Dziesięć uwag wniosła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do raportu firmy DHV dotyczącego wyboru wariantu budowy obwodnicy Augustowa. Dyrekcja dała tydzień na uzupełnienie ekspertyzy.

"Sprecyzowaliśmy uwagi do raportu i czekamy do 19 grudnia z podjęciem decyzji o wyborze wariantu. Potem prześlemy ją ministerstwu środowiska" - powiedział w piątek PAP rzecznik GDDKiA Andrzej Maciejewski.

Drogowcy zwrócili DHV uwagę na przeanalizowanie oddziaływania wariantów drogi na zdrowie i warunki życia ludzi. GDDKiA chce m.in. analizy pozytywnych skutków realizacji inwestycji, zarówno w kontekście oddziaływania na ludzi jak i na środowisko przyrodnicze. Inwestor zwrócił się również o analizę oddziaływania inwestycji na środowisko w odniesieniu do przebiegu wszystkich wariantów.

Według Andrzeja Chmielewskiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Wspierania Budowanej Obwodnicy Augustowa, raport firmy DHV jest stronniczy, gdyż przedstawia negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne jednego wariantu - przez Dolinę Rospudy, zaś pomija ocenę pozostałych wariantów.

"Raport jest niezgodny z ustaleniami okrągłego stołu, gdyż nie bierze pod uwagę kryteriów społecznych, ekonomicznych i transportowych" - dodał Chmielewski.

Raport firmy DHV wzbudził duże kontrowersje wśród stron konfliktu o obwodnicy Augustowa. DHV wskazuje, by budować obwodnicę Augustowa nie przez Dolinę Rospudy, ale przez tereny w pobliżu miejscowości Raczki.

Warianty, które firma brała pod uwagę, to: lokalizacja przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada), obwodnica poprowadzona w pobliżu miejscowości Raczki, a trzeci - przez Chodorki.

Wariant obwodnicy przez Raczki ma 32 km długości, zaś przez Dolinę Rospudy ok. 17 km. GDDKiA brała kilka lat temu pod uwagę takie rozwiązanie, ale ostatecznie wybrała krótszy odcinek -przez Rospudę.

Sprawa budowy obwodnicy Augustowa, której fragment ma przebiegać przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy, toczy się od kilku lat. Rozpoczęcie budowy zaostrzyło konflikt pomiędzy mieszkańcami, którzy domagają się jak najszybszej budowy obwodnicy wokół Augustowa, inwestorem i ekologami, obawiającymi się szkód w środowisku naturalnym.

W celu rozwiązania sporu rok temu powołano "okrągły stół" w sprawie budowy obwodnicy Augustowa. W jego skład weszli przedstawiciele rządu, samorządu, drogowcy, naukowcy, ekolodzy i przedstawiciele mieszkańców Augustowa.

W marcu 2007 roku Komisja Europejska skierowała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, w związku z budową obwodnic Augustowa i Wasilkowa. Nie wiadomo kiedy trybunał się nią zajmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / GDDKiA: Uwagi do raportu ws. budowy obwodnicy Augustowa