Gdy szef nie darzy cię sympatią i uznaniem

Jacek Młyński
opublikowano: 11-05-2007, 00:00

Przełożeni mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić nam w karierze. Dużo zależy też od tego, co myślą i mówią na nasz temat. A co robić, gdy nie cieszymy się ich sympatią i uznaniem?

Radzę nie pisać o tym w swojej aplikacji. Natomiast już podczas rozmowy rekrutacyjnej trzeba wyjawić problem i wytłumaczyć, co sprawiło, że bezpośredni zwierzchnik nie ma o nas dobrego zdania. Często powodem jest jakiś konflikt lub różnica charakterów. Bywa też tak, że szefowie mają za złe swoim dotychczasowym podwładnym, iż ci wolą pracować u konkurencji. Jakby w odwecie próbują torpedować ich dalsze plany zawodowe.

Jako specjalista od rekrutacji uważnie wsłuchuję się w głosy kandydatów. Muszę jednak odróżniać uzasadnione żale od pretensji wyssanych z palca. Dlatego staram się poznać także racje drugiej strony. Dzwonię do byłych szefów. Pytam o przyczyny rozstania się pracownika z firmą, a także o to, czego dotyczyły napięcia między nimi. O ile to możliwe, dodatkowo występuję o opinię działów kadr. Potem przedstawiam swojemu zleceniodawcy wiedzę, którą zdobyłem o kandydacie, jego zaletach i wadach. Mogę jedynie przedstawiać fakty i dzielić się sugestiami. Ostateczna decyzja zawsze należy do klienta.

Czasem to, co przeszkadzało jednemu pracodawcy, inny zwierzchnik uznaje za atut. Są na przykład osoby bardzo niezależne i przebojowe — podejmują wiele działań na własną rękę, nie pytają nikogo o zdanie. W firmie X może to być uważane za przejaw niesubordynacji. Z kolei w przedsiębiorstwie Y taka autonomia jest mile widziana. Bo wychodzi się tam z założenia, że ludzie kreatywni, choć nierzadko trudni, dużo więcej znaczą dla firmy niż jednostki mierne, bierne, chociaż wierne.

Jacek Młyński

konsultant ds. rekrutacji w Straight – Doradztwo Personalne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Młyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy