Gdynia wyda 60 mln zł na remont węzła Św. Maksymiliana

DI, portalsamorzadowy.pl
20-11-2009, 13:14

Rozpoczyna się jedna z najważniejszych inwestycji dla usprawnienia ruchu w centrum Gdyni. Przebudowa układu drogowego węzła Św. Maksymiliana wraz z budową tunelu drogowego pod Drogą Gdyńską, torami SKM i PKP.

Rozpoczyna się jedna z najważniejszych inwestycji dla usprawnienia ruchu w centrum Gdyni inwestycji: „Przebudowa układu drogowego węzła Św. Maksymiliana wraz z budową tunelu drogowego pod Drogą Gdyńską, torami SKM i PKP”. Całkowity koszt projektu to niespełna 60 mln zł, z czego 48,01 % dołoży unia - informuje portalsamorzadowy.pl.

Remont, który poprowadzi konsorcjum firm: Firma Budowlano – Drogowa MTM z Gdyni, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR z Zawiercia oraz Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty – Łódź, rozpocznie się 23 listopada. Planowo zakończenia prac ma nastąpić na wiosnę 2011 r.

Przez węzeł Św. Maksymiliana przebiega 45% funkcjonujących w mieście linii transportu publicznego. Na niewielkiej powierzchni przecina się tu wiele torów jazdy, co ma wpływ na wysoki stopień kolizyjności istniejącego układu. Istniejąca sygnalizacja świetlna, która zmniejsza zagrożenie wystąpienia kolizji, przyczynia się jednak do pogorszenia płynności ruchu. Przeprowadzone badania przepustowości wykazały, że maksymalna liczba pojazdów, która może przejechać pod torami pomiędzy al. Zwycięstwa i ul. Władysława IV a Śląską i Drogą Gdyńską, to 3600 pojazdów na godzinę, a po oddaniu przebudowanego węzła do użytku będzie mogło przejechać tamtędy nawet 5200 pojazdów na godzinę, czyli o 44% więcej.

Przebudowa węzła przyczyni się także do lepszego wykorzystania Drogi Różowej, z której sprawniej i szybciej będzie można dojechać do centrum miasta.

- Inwestycja ułatwi życie nie tylko kierowcom i użytkownikom transportu publicznego ale także pieszym tracącym dziś cenne minuty na wieloetapowych przejściach, a którzy tunelem o długości 100 m, stanowiącym przedłużenie tunelu biegnącego pod Droga Gdyńską, torami SKM i PKP, bezpiecznie przejdą od przystanku kolejowego SKM Wzgórze Św. Maksymiliana do Skweru Plymouth. Znaczne ułatwienia szykują się także dla rowerzystów. W ramach inwestycji planujemy także budowę ponad kilometra ścieżek rowerowych oraz kładki pieszo-rowerowej w ciągu chodnika i ścieżki na ul. Władysława IV nad wyjazdem z tunelu drogowego – poinformował Zespół Prasowy Urzędu Miasta w Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, portalsamorzadowy.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Gdynia wyda 60 mln zł na remont węzła Św. Maksymiliana