Gdzie najbardziej wzrosły płace

BEATA PREIS-HRYNIEWICZ
opublikowano: 30-04-2012, 00:00

KOMENTARZ

BEATA PREIS-HRYNIEWICZ

firma doradztwa personalnego Hays Poland

Wzrost płac na ogół wynika ze zwiększenia inwestycji w branży, rozwoju linii biznesowych, zwiększonego popytu na usługi. Rozwój handlu detalicznego zwiększył zapotrzebowanie na powierzchnie handlowe. Dlatego szuka się specjalistów z doświadczeniem w wynajmie takich nieruchomości i oferuje menedżerowi do leasingu średnio 10-15 tys. zł brutto, a szefom działów nawet 25 tys. zł. Z kolei szybki rozwój e-marketingu spowodował popyt na osoby z doświadczeniem z tego zakresu, a e-commerce menedżer może oczekiwać 15-25 tys. zł.

Ponieważ tworzy się centralne działy zakupów, które obejmują Europę Środkowo-Wschodną, a nawet także Bliski Wschód, często szuka się osób znających się na wąskich kategoriach zakupowych i odpowiedzialnych za duże regiony. Kandydaci, którzy znają zagraniczne rynki i władają językami obcymi, mogą oczekiwać zarobków o kilka tysięcy wyższych niż średnie na stanowisku kupca, które wynoszą 8-10 tys. zł.

Są też grupy uprzywilejowane, jeśli chodzi o wysokość płac, np. specjaliści IT. Ostatnio firmy szczególnie szukają konsultantów SAP. Fachowcom z co najmniej trzyletnim doświadczeniem są skłonne zapłacić 7-12 tys. zł brutto, a na najważniejszych stanowiskach nawet 15 tys. zł. Dotyczy to umów o pracę. Freelancerzy i kontraktorzy z udokumentowanymi sukcesami oczekują 1000-1200 zł netto za dzień.

Dobrze wynagradza energetyka, szczególnie w segmencie nowych źródeł energii, np. farm wiatrowych i gazu łupkowego. I to nie tylko na stanowiskach związanych z wydobyciem, rozwojem sieci czy produkcją energii, np. kierownik ds. marketingu czy PR może oczekiwać nawet o 2-3 tys. ponad rynkowe standardy.

Należy jednak pamiętać, że nagły wzrost wynagrodzeń poszukiwanych specjalistów jest z reguły krótki.

Pracodawcy starają się uzupełnić lukę w umiejętnościach, szkoląc albo przekwalifikowując pracowników. Dlatego rynek pracy stosunkowo szybko weryfikuje wysokość płac do średniego poziomu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEATA PREIS-HRYNIEWICZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Gdzie najbardziej wzrosły płace