Gdzie się podziały czeki podróżne?

ŁO, „Business Insider”
opublikowano: 21-01-2010, 15:38

Portal “Business Insider” przypomniał sobie o bardzo popularnych kiedyś czekach podróżnych. Wynalazek amerykańskiej korporacji finansowej American Express przetrwał wejście na rynek karty kredytowej, ale w późnych latach 90-tych zaczął znikać. Dlaczego?

Portal przyznaje, że nie ma porządnej i rozległej literatury na ten temat, ale pewnie gdzieś w podziemiach American Express naukowcy próbują dojść do tego, dlaczego takie czeki straciły popularność.

Jedną z możliwych odpowiedzi jest to, że czeki stały się po prostu ofiarą innowacji i deregulacji na rynku. Sieć bankomatów jest rozsiana po całym świecie i można bez problemu wyjąć pieniądze w lokalnej walucie. Rozwój bankowości elektronicznej też znacznie ułatwił transakcje.

Najważniejsze jest chyba jednak to, że banki mogą już instalować bankomaty w różnych miejscach świata bez narażania się na łamanie międzynarodowego prawa bankowego. W efekcie lotniska i stacje kolejowe są już pokryte siecią bankomatów.

Czeki podróżnicze były wystawiane przez bank lub jakąś instytucję finansową i stanowiły rodzaj polecenia wypłaty określonej kwoty przez bank w innym kraju. Czeki wystawiane były imiennie, właściciel nabywając taki czek składał pierwszy podpis. Realizacja była możliwa dopiero po złożeniu drugiego identycznego podpisu. Było to zabezpieczenie przed używaniem czeków przez osoby niepowołane do tego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, „Business Insider”

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Gdzie się podziały czeki podróżne?