Gdzie się zwracać o dotację

Martyna Mroczek
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

CIP wdrażają unijne agencje wykonawcze. Działania w ramach tego programu, adresowanego do instytucji finansowych, będą wdrażane przez EFI.

CIP wdrażają unijne agencje wykonawcze. Działania w ramach tego programu, adresowanego do instytucji finansowych, będą wdrażane przez EFI.

Chcący skorzystać z CIP wnioskują o wsparcie do EFI. Pierwsze konkursy już ogłoszono, nabór jest jednak ciągły, w transzach rocznych — aż do wyczerpania funduszy.

Informacji o programie CIP dla firm w Polsce udzielają krajowe punkty kontaktowe (KPK), finansowane przez Ministerstwo Gospodarki i koordynowane przez PARP.

— Krajowe punkty kontaktowe mają też zachęcać do uczestnictwa w CIP oraz udzielają nieodpłatnych konsultacji merytorycznych — wyjaśnia Arkadiusz Lewicki, doradca prezesa i ekspert ds. funduszy europejskich w Związku Banków Polskich.

W Polsce status KPK uzyskały: Związek Banków Polskich, Krajowa Agencja Poszanowania Energii i Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN — każdy dla innego elementu programu CIP. Koordynatorem wszystkich KPK jest PARP pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki.

Poprzednik CIP, czyli Wieloletni program UE dla przedsiębiorstw i przedsiębiorczości 2001-06 (MAP — od Multiannual Programme for Enterprise and Enterpreneurship), był mało znany i skorzystały z niego tylko dwie polskie instytucje finansowe. Czy tak samo nie stanie się z CIP?

— Trudno szerzej oceniać nowy program przez pryzmat doświadczeń z jego poprzednikiem. Kilka polskich banków zapowiedziało ubieganie się o wsparcie z CIP dla planowanych nowych linii kredytowych, przeznaczonych dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. Należy do nich Bank BPH, który jako jedyny polski bank skorzystał z MAP. Drugi, czyli Fundusz Poręczeń Kredytowych Polfund ze Szczecina, również zamierza starać się o wsparcie z nowego programu — mówi Arkadiusz Lewicki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane