Gdzie ulokować 500+

Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl
opublikowano: 25-01-2017, 22:00

Kto przez 10 miesięcy odkładał świadczenie, ma już 5 tys. zł. Do którego banku opłaca się je zanieść?

W kwietniu 2016 r. ruszyły pierwsze wypłaty z programu 500+. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1,2 tys. zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi) wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko w wieku do 18 lat.

Wiele osób przeznaczyło dofinansowanie na bieżącą konsumpcję — jedzenie, ubrania czy przybory szkolne dla dzieci. Jednak nie brakuje takich, którzy zaczęli odkładać na przyszłość. W tym miesiącu mija 10. miesiąc działania programu 500+.

Oznacza to, że rodziny z dwójką dzieci, które oszczędzały pieniądze z programu, uzbierały już co najmniej tys. zł. Sprawdziliśmy, co proponują banki klientom, którzy przyniosą taką kwotę. Pod uwagę wzięliśmy lokaty na trzy standardowe terminy — 3, 6 i 12 miesięcy. Uwzględniliśmy wyłącznie te depozyty, które nie wymagają od klientów zakładania konta osobistego. Jeśli bank oferuje kilka dobrych lokat, uwzględniliśmy tylko tę z najwyższym oprocentowaniem.

Alternatywą dla lokat terminowych są konta oszczędnościowe — można z nich wycofać pieniądze w dowolnej chwili, nie tracąc odsetek. Ich oprocentowanie w wersji podstawowej jest zbliżone do lokat terminowych.

Niektóre banki płacą więcej osobom, które założą ROR, będą utrzymywały określone saldo lub spełnią inne warunki. Bank Pocztowy ma specjalne konto oszczędnościowe dla beneficjentów 500+ z rekordowo wysokim oprocentowaniem sięgającym aż 4 proc.

Niestety kryje się tu pewien kruczek. Tak wysoka stawka obowiązuje tylko dla kwoty 5 tys. zł. Później spada zaledwie do 0,4 proc. A to oznacza, że osoby, które skorzystały z produktu, lada moment wskoczą w wyższy próg.

Lokaty mają jednak pewną ważną zaletę w stosunku do kont oszczędnościowych — trudniej jest wypłacić pieniądze.Jeśli będziemy chcieli zerwać lokatę przed zadeklarowanym terminem, to bank nie wypłaci nam odsetek. To dobre zabezpieczenie przed pochopnymi decyzjami i impulsywnymi zakupami.

Najlepszą lokatę na 3 miesiące ma Idea Bank. Lokata Happy pozwoli zarobić 3,5 proc. w skali roku. Jest to oferta tylko dla nowych klientów. Drugie miejsce zajmuje Polski Bank Spółdzielczy, który oferuje lokatę na 2,05 proc. Można ją założyć przez internet.

Na pierwszym miejscu wśród lokat półrocznych znajduje się Lokata na nowe środki Idea Banku i e-lokata granatowa Banku Spółdzielczego z Ciechanowa. Obie instytucje proponują 2,20 proc. Drugie miejsce należy do samochodowego Toyota Banku, a trzecie do Getinu.

Osoby, które zdecydują się odłożyć pieniądze na dłużej, nie dostaną większej premii — oprocentowanie lokat 12M jest zbliżone do lokat półrocznych. Ponownie najlepszą jest oferta Idea Banku, który zapłaci 2,15 proc. za przetrzymanie oszczędności przez rok. Drugie miejsce zajmuje Toyota Bank z depozytem na 1,95 proc., a trzecie równocześnie Nest Bank i Santander Consumer Bank, które oferują 1,90 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu