GE szuka pomysłowych firm

MAG
opublikowano: 19-02-2011, 00:00

Koncern nagrodzi najlepsze ekologiczne rozwiązania dla domu. Może tym razem uda się firmie z Polski.

Koncern nagrodzi najlepsze ekologiczne rozwiązania dla domu. Może tym razem uda się firmie z Polski.

Nadmuchiwane turbiny wiatrowe czy autostrada z paneli słonecznych — takie pomysły dostały nagrody w zakończonej w środę pierwszej edycji konkursu GE Ecomagination Challenge. Wśród sześciu laureatów nie ma żadnej firmy z Polski. Ale nie wszystko stracone. Trwa druga edycja konkursu. Tym razem GE, który na cały projekt przeznacza 200 mln USD, czeka na pomysły na ekologiczny dom przyszłości.

— Poprzednia edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przedsiębiorcy z całego świata zgłosili prawie 4 tys. pomysłów. Było wśród nich również kilkanaście firm z Polski, jednakże nie udało im się przebić do grona zwycięzców. Mocno wierzę, że tym razem znajdzie się pomysł z naszego kraju, który zyska uznanie na całym świecie — mówi Lesław Kuzaj, dyrektor GE w Polsce i Europie Środkowej.

Zgłoszenia oraz wszystkie dodatkowe informacje są dostępne na stronie http://challenge.ecomagination.com/. Zwycięzcom — oprócz przyznania nagrody finansowej —GE udziela wsparcia przy projektach, produkcji próbnej serii, marketingu czy dystrybucji. Pomysły można zgłaszać do 1 marca.

W nowej edycji weźmie także udział 1,1 tys. pomysłów z pierwszej. Zakończony konkurs miał wyłonić najlepsze rozwiązania, które mogą przyczynić się do stworzenia bardziej inteligentnej, ekologicznej i wydajnej sieci energetycznej. Cztery nagrody trafiły do firm i uniwersytetów z USA, wygranym są przedsiębiorstwa z Izraela.

Capstone Metering: Inteligentne wodomierze: Technologia zdalnej komunikacji w wodomierzu. IntelliH2O wytwarza energię i umożliwia zarządzanie systemem wodnym w czasie rzeczywistym, co pomaga obniżyć zużycie wody i eliminuje potrzebę manualnego odczytywania wskazań wodomierza.

IceCode: Odmrażanie i zapobieganie oblodzeniu łopat turbin wiatrowych. Technologia, która usuwa lód dzięki impulsom o dużej mocy wytwarzającym ciepło. Jej zastosowanie znacznie zmniejsza ilość energii zużywanej do odmrażania i eliminuje przestoje.

WinFlex: Nadmuchiwane turbiny wiatrowe: Wirniki do turbin wiatrowych z lekkich, elastycznych i tanich tkanin wykonanych z materiałów syntetycznych. Ten elastyczny model umożliwia obniżenie kosztów instalacji o co najmniej 50 procent i skraca okres zwrotu z inwestycji do 3-4 lat.

Solar Roadways: Drogi zbudowane ze specjalnych ogniw słonecznych. Pomysł budowy dróg i autostrad ze specjalnie przygotowanych paneli słonecznych, które mogłyby produkować i magazynować energię elektryczną. Dzięki wbudowanym w panel diodom LED możliwe stałoby się wyświetlanie znaków i komunikatów bezpośrednio na drodze, a także dostosowanie ich w czasie rzeczywistym do zmieniających się warunków drogowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy