Gedia Poland buduje nowy zakład w Nowej Soli

MAG
opublikowano: 02-06-2008, 00:00

Niemiecki producent części samochodowych wyda 66 mln zł na drugą fabrykę w Nowej Soli. Zbuduje też biuro dla zarządu grupy.

Niemiecki producent części samochodowych wyda 66 mln zł na drugą fabrykę w Nowej Soli. Zbuduje też biuro dla zarządu grupy.

Gedia Poland Assembly, nowa spółka utworzona przez koncern Gedia Gebrueder Dingerkus, niemieckiego producenta blaszanych elementów konstrukcji samochodowych, będzie budować w Nowej Soli fabrykę. Nowy zakład ma ruszyć jeszcze w tym roku.

— Spółka otrzymała już zezwolenie na inwestycję w strefie. To projekt wart 19,5 mln EUR (65,9 mln zł). Firma obiecuje w zezwoleniu zatrudnić co najmniej 135 pracowników, ale mówi o 250 — informuje Arkadiusz Kowalewski z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Gedia zbuduje nowy zakład w pobliżu istniejącego, na działce o powierzchni 10 ha — dodaje Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Firma chce w nowej fabryce produkować konstrukcje metalowe oraz części i akcesoria do samochodów i silników samochodowych, zajmować się obróbką metali, nakładaniem powłok i obróbka mechaniczną elementów metalowych. To nie wszystko.

— W Nowej Soli będzie siedziba zarządu. Zostaną tu zlokalizowane usługi informatyczne, księgowe, call center oraz badania i analizy techniczne — dodaje Arkadiusz Kowalewski.

Gedia ma już w fabrykę w Nowej Soli, gdzie zatrudnia 890 osób i planuje rozbudowę. Ma też zakład w Kożuchowie, 20 km od Nowej Soli. Pracuje tu 70 osób.

Nowa Sól to zagłębie samochodowe. Zakłady mają lub zamierzają mieć tu także: Fatsa (spółka Inter Groclinu), Esser (wiązki przewodów elektrycznych do aut), Utescheny (plastikowe elementy wyposażenia aut), Joost (metalowe części do ciężarówek) i Voit (systemy chłodzenia i klimatyzacji do samochodów)

10

proc. Taka jest dziś stopa bezrobocia w Nowej Soli. W 2002 r. sięgała 38,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy