GEM pożyczy kasę Midasowi

KZ
opublikowano: 07-07-2009, 00:00

Amerykański fundusz zaspokoi głód na kapitał trzech firm z GPW. Stanie się ich

Amerykański fundusz zaspokoi głód na kapitał trzech firm z GPW. Stanie się ich

znaczącym akcjonariuszem.

GEM Global Yield Fund wkrótce zostanie jednym z większych graczy na warszawskiej giełdzie. W ciągu najbliższych trzech lat może dać trzem giełdowym firmom: Petrolinvestowi, Biotonowi i Midasowi zastrzyk kapitału wart prawie 1 mld zł. Dwie spółki z portfela Ryszarda Krauzego mają już zapewnione tzw. linie zaangażowania kapitałowego wartości do 200 mln zł. Z tych pieniędzy firmy będą miały prawo skorzystać w terminie i wysokości zależnej od bieżących potrzeb. W zamian GEM będzie obejmował akcje z 10-procentowym dyskontem do średniego kursu z kilkunastu sesji poprzedzających transakcję. Ponadto obie spółki wyemitują warranty subskrypcyjne, które następnie GEM będzie mógł zamienić na akcje o wartości 78 mln zł (Petrolinvest) i 162,7 mln zł (Bioton).

Podobnej struktury umowy należy się spodziewać także w przypadku NFI Midas. Wczoraj przed sesją spółka, kontrolowana przez Romana Karkosika, poinformowała o podpisaniu z GEM listu intencyjnego w sprawie finansowania na kwotę do 300 mln zł. Pieniądze są jej potrzebne na rozwój operatora komórkowego — Centernetu. Do tej pory finansował on działalność wpływami z emisji papierów dłużnych, obejmowanych przez podmioty z portfela znanego inwestora.

Gdyby dziś w pełni sfinalizowano transakcje, udział GEM w podwyższonym kapitale Biotonu sięgnąłby 22 proc., Midasa około 27 proc., a Petrolinvestu nieco ponad 30 proc.

GEM to amerykański fundusz alternatywny, założony w 1991 r. Jego aktywa to około 3,4 mld USD. Do tej pory fundusz zainwestował w ponad 200 firm. W Polsce przed siedmioma laty informował o zakupie za 5 mln USD akcji spółki 4Media. O firmie tej (dawnym Chemiskórze) było głośno, kiedy jej menedżerowie zostali oskarżeni o oszustwa i sprzeniewierzenie majątku.

300

mln zł Tyle kapitału NFI Midas otrzyma w ramach finansowania od funduszu GEM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu