General Motors przygotowuje sojusz z Nissanem i Renault

Polska Agencja Prasowa SA
08-07-2006, 09:49

Rada nadzorcza koncernu General Motors (GM) zaakceptowała w piątek prowadzenie wstępnych rozmów w sprawie utworzenia trójstronnego sojuszu kapitałowego z firmami Nissan Motor oraz Renault.

Rada nadzorcza koncernu General Motors (GM) zaakceptowała w piątek prowadzenie wstępnych rozmów w sprawie utworzenia trójstronnego sojuszu kapitałowego z firmami Nissan Motor oraz Renault.

"Zarząd będzie szczegółowo informował radę nadzorczą, a jej członkowie będą oczywiście dokładnie obserwować ten proces, by zapewnić, iż jego wynik będzie najlepiej służy interesom wszystkich akcjonariuszy GM" - głosi oświadczenie członka rady nadzorczej George'a Fishera.

Według proponowanych obecnie warunków umowy, Nissan i Renault mają wykupić do 20 procent akcji General Motors - informuje Reuters, powołując się na źródło bliskie tej sprawy.

"Rada nadzorcza nadal w pełni popiera strategię zmian w północnoamerykańskiej części koncernu i zachęca zarząd do kontynuowania jego wysiłków na rzecz zadowalającego rozwiązania problemów, związanych z bankructwem (dostawcy części samochodowych) Delphi oraz sfinalizowania przygotowywanej transakcji (sprzedaży większości udziałów spółki usług finansowo- ubezpieczeniowych ) General Motors Acceptance Corporation" - oświadczył Fisher.

Rozmowami kierować będzie prezes rady nadzorczej i zarządu GM Rick Wagoner.

"Rozpoczniemy dyskusję z kierownictwem Renault i Nissana z otwartością, chętni do wysłuchania ich pomysłów, jak nasze spółki mogą działać z wzajemną korzyścią" - powiedział Wagoner.

"Biorąc pod uwagę skomplikowanie jakiegokolwiek potencjalnego układu między nami, musimy dokładnie zbadać jego zalety, zanim sformułujemy jakiekolwiek wnioski. Jesteśmy zobowiązani do obiektywnego i gruntownego przejrzenia tego potencjału" - dodał.

Prezes zarządów Nissana i Renault Carlos Ghosn zadeklarował chęć nabycia udziału w GM w trakcie kolacji z jego największym akcjonariuszem Kirkiem Kerkorianem w Nashville w stanie Tennessee około dwa tygodnie temu.

Wagoner oświadczył w piątek, że ideę sojuszu zasugerowano mu jako pierwszemu. Skontaktował się z Ghosnem i obaj uzgodnili spotkanie dla przeprowadzenia wstępnej rozmowy na ten temat.

General Motors, którego ubiegłoroczna strata sięgnęła 10,6 mld dolarów, jest w trakcie zasadniczej restrukturyzacji, przewidującej zwolnienie 30 tysięcy pracowników i zamknięcie 12 fabryk.

"Mamy do wykonania wiele pracy w związku z przywróceniem trwałej opłacalności naszej działalności w Ameryce Północnej. Skupiamy się na osiągnięciu tego jak najszybciej" - powiedział Wagoner. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / General Motors przygotowuje sojusz z Nissanem i Renault