Czytasz dzięki

Genomtec zbada SARS-CoV-2

opublikowano: 24-03-2020, 22:00

Start-up obiecuje za dwa lata superszybki test na patogeny dróg oddechowych. Zaczął prace nad testem na koronawirusa SARS-CoV-2.

Szybkie testy na koronawirusa to dziś artykuły pierwszej potrzeby. Ich sprzedaż ogłaszają nie tylko światowi potentaci, jak Roche, ale też krajowe firmy farmaceutyczne, jak lubelska Bio Maxima. Pracuje nad nimi coraz więcej firm. Poinformował o tym SensDx, który w tym roku zaczął sprzedawać testy grypy, zrobił to również Scope Fluidics, który zakończył prace nad technologią. Do tej grupy dołącza Genomtec, wrocławska spółka technologiczna, której inwestorami są fundusz Leonarto VC, Vet Planet, Jakub Swadźba, prezes Diagnostyki (sieć laboratoriów medycznych) i Tomasz Stefańczyk, założyciel prywatnego centrum medycznego Klara w Częstochowie.

Miron Tokarski, prezes Genomteca, uważa, że testy Scope Fludics będą
wolniejsze od opracowanych przez jego firmę, a SensDx może mieć kłopot z
czułością.
Zobacz więcej

PEWNY SWEGO:

Miron Tokarski, prezes Genomteca, uważa, że testy Scope Fludics będą wolniejsze od opracowanych przez jego firmę, a SensDx może mieć kłopot z czułością. Fot. ARC

— Kilka dni temu opatentowaliśmy technologię zminimalizowania urządzenia laboratoryjnego.Nasz mobilny Genomtec ID będzie dzięki temu niewiele większy od smartfona — mówi Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomteca.

Pierwszy zestaw diagnostyczny spółki ma być nakierowany na patogeny dróg oddechowych.

— Jest miejsce na pięć patogenów, do tej pory część była wolna, dodamy test w kierunku koronawirusa. Już rozpoczęliśmy prace, choć pewne odczynniki są trudno dostępne. Proces może się wydłużyć, bo ze względu na epidemię pracujemy w laboratorium w systemie dyżurów, więc zajmie 1-2 miesiące. Do stworzenia testu potrzebny jest pełen genom wirusa, dostępny od 12 marca. Czekamy na dostawę, ale nie wiem, ile to potrwa, bo pierwszeństwo mają jednostki ochrony zdrowia. Na bazie tych odczynników będziemy mogli oferować produkt kompatybilny z już dostępnym sprzętem diagnostycznym, jeszcze zanim wykorzystamy go na naszym — mówi Miron Tokarski.

Wstępne testy Genomtec ID zaczną się jesienią, przy czym część z nich zostanie przeprowadzona w Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi 2/3 zespołu zarządzającego Genomteca.

— Komercyjna sprzedaż będzie możliwa na przełomie 2021/22. Do końca czerwca uzyskamy certyfikat ISO13485, a prace prowadzimy zgodnie z wymogami unijnej regulacji IVD, która będzie obowiązywać od 2022 r. — mówi prezes spółki.

Podkreśla jednak, że technologia Genomteca, która polega na wykryciu materiału genetycznego wirusa, jest przełomowa.

— Wykorzystujemy metodę INNAT (Isothermal Nucleic Acid Amplification Technology), technologię izotermalną, dzięki czemu cały proces przebiega w stałej temperaturze, nie ma potrzeby podgrzewania i schładzania testu. W ten sposób jesteśmy w stanie skrócić badanie do 15 minut — mówi Miron Tokarski.

Jego firma nie będzie odpowiedzialna za produkcję karty przepływowej ani urządzenia.

— Od ponad roku współpracujemy z Microfluidic Chipshop, niemiecką firmą, która projektuje i będzie odpowiedzialna za masową produkcję karty mikroprzepływowej. Jej finalna wersja powinna być gotowa we wrześniu, a potem będzie możliwa masowa produkcja. Produkcję urządzeń zlecimy też na zewnątrz. Rozmawiamy z dwiema certyfikowanymi firmami z UE, które mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie w przygotowywaniu do masowej produkcji tego typu urządzeń — mówi prezes Genomteca.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy