Gentiloni: by uniknąć recesji konieczne jest współdziałanie

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 09-09-2022, 09:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paolo Gentiloni unijny komisarz ds. gospodarki wezwał kraje członkowskie i Europejski Bank Centralny do współdziałania w celu uniknięcia grożącej Europie recesji. Wskazał, że najpilniejsze decyzje i kroki powinny dotyczyć ogarniętego kryzysem rynku energetycznego, który skutecznie podtrzymuje wysoką presję inflacyjną.

Paolo Gentiloni
Paolo Gentiloni
Valeria Mongelli/Bloomberg

Cytowany przez agencję Bloomberg jeden z najwyższych rangą urzędników UE stwierdził, że konieczne jest poszerzenie horyzontów poza krajową politykę i szersza perspektywa w kontekście przyszłości całej unijnej gospodarki.

Jeśli będziemy współpracować w zakresie polityki monetarnej i fiskalnej oraz z odpowiednim pakietem dotyczącym energii, jest szansa by uniknąć recesji – powiedział Gentiloni.

W piątek odbędzie się posiedzenie ministrów finansów UE, podczas którego mają być uzgadniane m.in. kwestie związane z tzw. pakietem energetycznym.

Unijni przywódcy negocjują również wprowadzenie limitów cenowych na sprowadzany z Rosji gaz, który w zeszłym roku pokrył około 40 proc. zapotrzebowania UE na ten surowiec.

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nałożonych na Moskwę sankcji oraz retorsji ze strony reżimu Putina głównie w formie szantażu gazowego, Europa znalazła się w ogromnym kryzysie energetycznym, który wraz z ogromną inflacją grozi recesją i bardzo niespokojnym sezonem zimowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane