Czytasz dzięki

Geoinformatyka wkracza na rynek nieruchomości

Materiał partnera
opublikowano: 12-12-2016, 00:00

Dzięki nowym technologiom każdy może szybko i sprawnie poznać szczegółowe uwarunkowania inwestycyjne nieruchomości - swojej lub cudzej. Portal Ongeo.pl to przełomowe rozwiązanie geoinformatyczne o najwyższej, 5-tej kategorii dojrzałości technologicznej e-usług. Nowe technologie geomatyczne (GNSS, LIDAR, Teledetekcja, GIS) dostarczają hurtowych ilości, bardzo precyzyjnych informacji numerycznych, w niektórych aspektach znacznie dokładniejszych od tych możliwych do pozyskania w terenie.

Transakcje, warte na polskim rynku nieruchomości 80 mld rocznie, pozostają ciągle obciążone dużą liczbą ryzyk związanych z brakiem dostatecznie zorganizowanej informacji o uwarunkowaniach inwestycyjnych. Trudno dokładnie oszacować jaka liczba zamierzeń inwestycyjnych nie dochodzi do skutku, bądź jest przeprowadzona niezgodnie z początkowymi zamierzeniami, zakładanym czasem lub budżetem, tylko ze względu na brak kompletnych informacji posiadanych przez inwestora.

Niełatwo jest odnaleźć się w gąszczu procedur, przepisów, ustaw, praktyk i uwarunkowań fizycznych, których oddziaływania mają znaczący wpływ na późniejszą sytuację. Nie należymy do krajów o przejrzystych i jednoznacznych procedurach inwestycyjnych, ale prawdziwym problemem jest samo zebranie informacji o terenie dla zamierzonej inwestycji.

Nowe techniki pomiarów (GNSS, LIDAR, Teledetekcja) dostarczają hurtowych ilości bardzo precyzyjnych informacji. Jednak bez odpowiedniego rozwiązania informatycznego zwykły użytkownik może dotrzeć jedynie do niewielkiej części tego bogatego zasobu. Problemem jest rozproszenie źródeł informacji i brak możliwości ich konfrontowania w jednym spójnym modelu.

Bariery zostały przełamane

Portal OnGeo.pl to przełomowe rozwiązanie geoinformatyczne o najwyższej, 5-tej kategorii dojrzałości technologicznej e-usług. Dedykowany jest właścicielom nieruchomości, pośrednikom, rzeczoznawcom a przede wszystkim inwestorom.

Dosłownie kilkoma kliknięciami generowany jest Raport o Terenie OnGeo – produkt informacyjny w formie dokumentu, charakteryzujący uwarunkowania inwestycyjne wskazanego obszaru lub wybranej działki. Cały proces trwa nie dłużej niż 5 minut, a strona zainteresowana otrzymuje pełną informację o terenie wraz z mapami, obliczeniami, zestawieniami i wymiarowaniem parametrów nieruchomości. Raport to doskonałe narzędzie do wspomagania decyzji inwestycyjnej, dostarczające bardzo ważnych argumentów w procesie negocjacji czy wyceny nieruchomości. W procesie obliczeń, wymiarowania i sporządzania map wykorzystano najdokładniejsze dane pomiarowe ze skanowania LIDAR oraz obszerne zestawy danych geodezyjnych, topograficznych i tematycznych. Raport w wielu aspektach daje dokładniejsze informacje niż oględziny nieruchomości w terenie.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie OnGeo

Innowacyjny geoportal nieruchomości

Drugim obszarem funkcjonalnym portalu OnGeo.pl jest serwis ofert nieruchomości. Cechą szczególną serwisu jest prezentowanie autentycznej lokalizacji nieruchomości wraz z granicami działek ewidencyjnych wchodzących w jej skład lub położenia nieruchomości lokalowej. Dzięki temu przeglądając oferty Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa, PKP, Komornika Sądowego czy też osób prywatnych i biur pośrednictwa nie trzeba się zastanawiać gdzie leży dana nieruchomość. Serwis OnGeo prezentuje nieruchomości na mapie. W serwisie można również samodzielnie wyszukać działkę ewidencyjną, miejscowość lub adres na terenie całego kraju. Usługa dla terenu Polski w tym zakresie jest kompletniejsza, niż na innych krajowych czy światowych geoportalach.

Geoprzestrzenne usługi sieciowe dla firm i instytucji

Trzeci obszar działań to geoprzestrzenne usługi sieciowe dla biznesu i klienta instytucjonalnego. Dzięki tym usługom można używać funkcjonalności OnGeo we własnych rozwiązaniach informatycznych – również rozwiązaniach internetowych. Stworzona przez OnGeo mapa Polski może być dostarczana w postaci API wraz z mechanizmem wyszukiwania i geokodowania do dowolnych stron internetowych i aplikacji biznesowych.

Do czego przyda się mechanizm API OnGeo? Dzięki API dowolny użytkownik może nie tylko osadzić mapę Polski na swojej stronie internetowej czy innym rozwiązaniu informatycznym, ale również korzystać z usług geokodowania adresów, działek ewidencyjnych czy wydzieleni leśnych. Mechanizm geokodowania polega na zwróceniu geometrii obiektu przestrzennego (lokalizacji punktu adresowego, położenia granic i powierzchni działki ewidencyjnej czy wydzielenia leśnego ) na podstawie tekstu. Przykładowo, jeżeli użytkownik posiada listę działek ewidencyjnych lub adresów pocztowych swoich klientów w postaci pliku Excel, to można zlokalizować te obiekty na mapie oraz otrzymać zwrotnie listę współrzędnych geograficznych opisujących obiekt. Usługa przydatna jest również w procesie standaryzacji adresów. Często listy adresowe są prowadzone w sposób nieuporządkowany i skrótowy. Mechanizm gekodowania potrafi zwrócić zestandaryzowany adres zgodnie z nomenklaturą przyjętą w państwowym rejestrze, np. TERYT.

Portal OnGeo charakteryzuje się przejrzystą strukturą i prostotą obsługi, chociaż wykorzystano tu bardzo zaawansowane technologie geomatyczne. Na użytkowników czeka wygodny back-office, w którym można zarządzać swoimi raportami, ofertami, transakcjami i użytkownikami korporacyjnymi. Dla korzystających z usług sieciowych przewidziano odpowiednią konsolę do zarzadzania swoim zakresem usług. Jeżeli użytkownik nie zakupił licencji na API i nie posiada dostępu do usług OnGeo z poziomu własnej aplikacji może skorzystać z konsoli, w której wykona usługi, np. geokodowania. OnGeo to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie geoportali w Polsce, a jednocześnie narzędzie bardzo przyjazne użytkownikom, zarówno biznesowym, instytucjonalnym jak i indywidualnym. Dla użytkowników, których potrzeby analityczne są większe niż te dostępne w portalu, właściciel portalu Ongeo.pl. oferuje usługi offline w trybie odrębnych zleceń. Bogata baza informacji zgromadzonych na potrzeby realizacji projektu powinna zaspokoić wiele niestandardowych wymagań.

Żródło: www.ongeo.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane