Czytasz dzięki

Geopolityczne obawy schodzą na dalszy plan

Marek Wierciszewski
opublikowano: 23-03-2011, 00:00

Zagrożenie skażeniem radioaktywnym w Japonii zmniejsza się. Inwestorzy ze spokojem podchodzą do powietrznej operacji nad Libią. Czynniki geopolityczne zeszły wczoraj na drugi plan, a inwestorzy skupili się na wiadomościach nadchodzących ze spółek.

W znacznie lepszych nastrojach z długiego weekendu wrócili japońscy inwestorzy. Nikkei 225 rozpoczął tydzień od wzrostu o 4,4 proc., a dwusesyjna stopa zwrotu jest najwyższa od 23 miesięcy. W Seulu o blisko 4 proc. drożały akcje Hyundai Heavy Industries. Największa stocznia świata otrzymała od BP Plc. warte 600 mln USD zlecenie na budowę platformy wiertniczej.

Pod koniec sesji na parkietach europejskich wszystko wskazywało na zakończenie serii trzech z rzędu wzrostów wskaźnika Stoxx Europe 600. Inwestorów zaniepokoiły kolejne wzrosty notowań ropy naftowej. Surowiec odmiany Brent zyskiwał blisko 1 proc. O 1,5 proc. drożały papiery Cairn Energy. Spółka zajmuje się poszukiwaniem złóż i wydobyciem ropy oraz gazu.

W pierwszej części handlu o 8 proc. spadały notowania Walgreen. Sieć aptek zanotowała w zakończonym kwartale 10-procentowy wzrost zysku, co jednak nie zadowoliło inwestorów. O niespełna pół

proc. drożały papiery Cisco Sys-

tems. Zdaniem specjalistów

banku Goldman Sachs przeję-

cie T-Mobile USA przez ATT

poprawi perspektywy amerykańskiego rynku rozwiązań telekomunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane