Geotermia kusi oszczędnościami

DI, AP, YahooNews
opublikowano: 07-12-2009, 18:35

Podczas gdy tematy związane z energią słoneczną i wiatrową trafiają na czołówki gazet i newsów, rozwój energii geotermicznej odbywa się praktycznie w medialnej ciszy. Ewolucja tego segmentu energetyki jest jednak ciągła.

W programach geotermalnych uczestniczą m.in. amerykańskie szkoły od Wisconsin do Nowego Meksyku. Aż 46 szkół otrzymało milionowe fundusze federalne z programu stymulacyjnego, które przeznaczyć mają na ogrzewanie i klimatyzację budynków w ramach rozwiązań geotermicznych.

Do tego roku, Departament Energii przeznaczył 400 mln USD na granty związane z projektami energetyki geotermalnej. Mają one doprowadzić do poważnych oszczędności w przypadku szkół, które wdrożą wspomniane rozwiązania. Tylko w przypadku niewielkiej szkoły Boise State, oszczędności szacowane są na co najmniej 80 tys. USD rocznie.

Udział rządu federalnego w dotacjach finansowych jest bardzo duży. Kampus w Muncie (Indiana), który zastosował geotermalną technologię w 45 swoich budynkach, co kosztowało 65-70 mln USD, otrzymał od władz dofinansowanie wysokości około 40 mln USD. W tym przypadku prognozowane oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie i chłodzenie szacowane są na 2 mln USD rocznie, a i inwestycja ma zwrócić się w ciągu 12-15 lat. Podobnie jest w wielu innych placówkach.

A w Polsce? Projekty geotermalne, szczególnie związane z osobą ojca Tadeusza Rydzyka, cieszą się estymą sensacji i budzą ogromne emocje. A może warto brać przykład z bogatych?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, AP, YahooNews

Polecane