Geremek: rząd prowadzi antyniemiecką politykę

IAR
26-09-2007, 19:26

Bronisław Geremek zarzucił polskiemu rządowi, że prowadzi antyniemiecką politykę i posuwa się do instrumentalizacji przeszłości.

Były minister spraw zagranicznych wyraził taką opinię na łamach partyjnego miesięcznika niemieckiej socjaldemokracji.

W wywiadzie udzielonym gazecie „Vorwaerts" eurodeputowany zasugerował, że polskie władze wykorzystują antyniemieckie resentymenty. „Republika Federalna Niemiec nigdy nie prowadziła polityki skierowanej przeciwko Polsce, ani nie instrumentalizowała przeszłości. To smutny fakt, że w Polsce dzieje się inaczej" - powiedział Bronisław Geremek.

Jego zdaniem, polski rząd używa Niemiec - jak to określił - jako „wentyla do ujścia frustracji" dla ludzi, którzy mają poczucie, że stracili na transformacji minionych kilkunastu lat. Dodał, że jest zaszokowany przedwyborczymi sondażami dającymi pierwszeństwo Prawu i Sprawiedliwości.

Były szef dyplomacji wezwał też Europejczyków, aby wyzbyli się narodowych egoizmów. W tym kontekście podał przykład Francji. Prowadzona przez Paryż polityka - jak nazwał ją Geremek - „ekonomicznego patriotyzmu" nie jest, jego zdaniem, zgodna z duchem europejskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Geremek: rząd prowadzi antyniemiecką politykę