Gęsicka: budowa stadionów mogłaby być współfinansowana ze środków UE

opublikowano: 21-04-2007, 11:21

Zdaniem Minister Rozwoju Regionalnego Grażyny Gęsickiej, inwestycje w infrastrukturę sportową związane z EURO 2012 mogłyby być współfinansowane z budżetu UE, jako tzw. projekty kwalifikowalne. Minister podkreśla też, że inwestycje o których w ostatnich dniach mówi się głośno przy okazji mistrzostw były już wcześniej planowane przez rząd.

Minister podczas sobotniej konferencji prasowej w Gdańsku wyjaśniła, że Unia Europejska dopuszcza finansowanie pewnych przedsięwzięć, określa się je jako "kwalifikowane". Są to inwestycje prorozwojowe, związane z gospodarką, nauką, innowacjami, technologiami, rozwojem zasobów ludzkich.

"Do tej pory nasze rozmowy z Komisją Europejską traktowały przedsięwzięcia czysto sportowe jako zasadniczo niekwalifikowalne. Teraz perspektywa się zmienia, dlatego że zainwestowanie w stadiony oznacza zarazem zainwestowanie w gospodarkę, turystykę, zainteresowanie ludzi tym regionem. To jest miejsce gdzie wykuwa się potencjał gospodarczy regionu. Z tego punktu widzenia pani komisarz UE Danuta Huebner kilka dni temu powiedziała, że te stadiony mogłyby być kwalifikowalne" - zaznaczyła minister Gęsicka.

Dodała, że wysokość unijnego wkładu uzależniona byłaby od tego, czy stadion byłby własnością publiczną - wówczas wkład unijny mógłby być największy - czy też byłoby to przedsięwzięcie publiczno-prywatne, czy też całkowicie prywatne.

Gęsicka podkreśliła też, że inwestycje, o których w ostatnich dniach głośno mówi się przy okazji EURO 2012 były już wcześniej planowane przez rząd.

"Przed około miesiącem rząd przyjął listę ponad 500 najważniejszych, strategicznych projektów, które w kraju będą realizowane. Jeżeli się przyjrzymy tej liście to okaże się, że nawet nie wiedząc o tych mistrzostwach planowaliśmy przedsięwzięcia bardzo potrzebne do ich dobrego przebiegu" - powiedziała minister.

Wymieniła np. drogę ekspresową Warszawa - Gdańsk, budowę terminalu promowego w Gdyni wraz z połączeniami drogowymi i kolejowymi, czy drugi terminal lotniska w Gdańsku.

Minister zaznaczyła, że obok inwestycji transportowych, jest też przygotowana np. lista inwestycji środowiskowych, gospodarki wodno ściekowej które również są istotne z punktu widzenia mistrzostw.

"To też jest ważne, żeby kibic, który przyjedzie, który w swoim kraju może pić wodę z kranu, u nas też mógł pić wodę z kranu" - powiedziała minister Grażyna Gęsicka. (PAP)

kli/ par/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane