Gęsicka: część programów rozwoju województw w latach 2007-2013 gotowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 17:58

Dwie trzecie województw ma już gotowe programy operacyjne nt. priorytetów rozwoju województw i wydatkowania środków z UE w latach 2007-2013 - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Dwie trzecie województw ma już gotowe programy operacyjne nt. priorytetów rozwoju województw i wydatkowania środków z UE w latach 2007-2013 - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

    Jak dodała, resort spodziewa się, że i pozostałe województwa w najbliższym czasie odeślą do ministerstwa rozwoju gotowe projekty programów operacyjnych. 16 programów wojewódzkich będzie realizowanych w latach 2007-2013 równolegle z 6 programami sektorowymi nadzorowanymi na szczeblu centralnym przez ministerstwo rozwoju (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, Konkurencyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki, Europejska Współpraca Terytorialna i Pomoc Techniczna).

    Programy operacyjne opracowywane są w oparciu o Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSRO) - dokument przygotowywany przez każdy kraj członkowski UE, określający krajowe priorytety, na które będą przeznaczone unijne fundusze i środki krajowe w latach 2007-2013. Od połowy lutego br. - tj. od momentu przyjęciaprzez polski rząd pierwszej wersji NSRO - dokument podlega konsultacjom społecznym.

    Celem konsultacji jest uzyskanie przez resort rozwoju regionalnego informacji zwrotnej od różnych środowisk i grup społecznych (banków, organizacji przedsiębiorstw, samorządów) na temat proponowanej strategii rozwoju kraju. Resort przewiduje, że w konsultacjach weźmie udział ok. 3 tys. osób.

    Dotychczas odbyły się m.in. spotkania konsultacyjne z przedstawicielami banków (23 lutego i 15 marca br.) na temat włączenia banków w proces pozyskiwania unijnych dotacji przez przedsiębiorców i samorządy w latach 2007-2013.

    Jak poinformowała minister, w marcu zaplanowane zostały konsultacje w 5 województwach objętych programem wsparcia dla Polski Wschodniej (woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego). Pierwsze spotkanie z tej serii odbyło się 13 marca br. w Rzeszowie. Tematem przewodnim spotkania był rozwój infrastruktury drogowej i innowacyjności w województwie podkarpackim.

    W kwietniu odbędzie się 16 spotkań przedstawicieli resortu rozwoju z marszałkami województw. Konsultacje będą prowadzone do końca maja 2006 r.

    W ramach 16 wojewódzkich programów operacyjnych 2007-2013 regiony otrzymają dofinansowanie z UE w wysokości ok. 16 mld euro. Program pomocy dla Polski Wschodniej to kolejne 2 mld euro pomocy dla regionów. Środki będą dzielone pomiędzy poszczególne województwa na podstawie wskaźników bezrobocia, dochodu na mieszkańca i liczby ludności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane