Gęsicka: możliwa zmiana podziału pieniędzy z UE dla województw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2006, 15:41
Obserwuj w MójPB:

Komisja wspólna rządu i samorządu zarekomendowała zmianę proponowanego przez rząd sposobu rozdysponowania środków z UE między regiony - poinformowała w środę minister rozwoju regionalnego, Grażyna Gęsicka.

Komisja wspólna rządu i samorządu zarekomendowała zmianę proponowanego przez rząd sposobu rozdysponowania środków z UE między regiony - poinformowała w środę minister rozwoju regionalnego, Grażyna Gęsicka.

    Łączna kwota unijnego wsparcia dla województw w ramach Narodowej Strategii Spójności na lata 2007-2013 (NSS) ma wynieść ponad 59,5 mld euro. Środki te województwa otrzymają w ramach 16 tzw. Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

    "Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, komisja przyjęła rekomendację dla algorytmu trzeciego (...) Ja z góry zapowiadałam, że będę się skłaniać ku opiniom partnerów społecznych, a ponieważ komisja wspólna się wypowiedziała, to jeżeli wojewodowie bardzo nie zaoponują, to pewno tak będzie" - powiedziała Gęsicka podczas konferencji prasowej w Krakowie.

    Według niej sposobem podziału pieniędzy w ramach Narodowej Strategii Spójności zajmie się jeszcze raz Rada Ministrów, prawdopodobnie pod koniec maja. Wtedy zaproponowany zostanie nowy wariant, zgodny z sugestiami partnerów społecznych.

    W lutym br. rząd przyjął wstępny projekt podziału środków unijnych w ramach NSS według tzw. Wariantu I. Zgodnie z nim, w podziale 80 proc. ogółu środków uczestniczyłyby wszystkie regiony (odpowiednio do liczby ludności), a w podziale 20 proc. środków - tylko te regiony, w których poziom PKB na 1 mieszkańca jest niższy od 80 proc. średniej krajowej i w których stopa bezrobocia rejestrowanego w przekroju powiatów jest wyższa od 150 proc.średniej krajowej.

    Gdyby zastosować ten wariant, regiony najbardziej uprzywilejowane w podziale środków, otrzymałyby prawie 2,2-raza więcej pieniędzy na mieszkańca niż regiony o najniższym poziomie wsparcia. Takiemu podziałowi pieniędzy sprzeciwiało się m.in. województwo małopolskie, które zgodnie z tym projektem otrzymałoby o około 350 mln euro mniej, niż gdyby pieniądze liczono według Wariantu II lub III.

    Proponowany obecnie Wariant III to algorytm uwzględniający liczbę ludności (60 proc. wagi) oraz PKB na mieszkańca (40 proc. wagi). Powoduje on zmniejszenie różnicy w podziale środków między regionami do 1,42.

    Stosowany przez Komisję Europejską Wariant II (tzw. metoda berlińska) opiera się na wielkości produktu krajowego brutto na mieszkańca oraz uwzględnia liczbę mieszkańców danego obszaru. Przy jego zastosowaniu region o najwyższym wsparciu otrzymałby 2,37-raza więcej funduszy na mieszkańca, niż region o wsparciu najniższym.

    Łączna wartość środków finansowych na realizację NSS w latach 2007-2013 wyniesie około 85,6 mld euro, z czego ponad 59,5 mld euro będzie pochodziło z unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Ok. 9,7 mld euro stanowić będzie publiczny wkład krajowy, a na 16,3 mld euro oszacowana jest wartość wkładu podmiotów prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane