Gęsicka o programie naprawczym dla wykorzystania funduszy UE

Polska Agencja Prasowa SA
30-11-2005, 15:06

Wdrożenie programu naprawczego, który ma poprawić wykorzystanie przez Polskę unijnych funduszy strukturalnych, zapowiedziała w środę w Warszawie minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas konwentu marszałków województw zorganizowanego w siedzibie PAP.

Wdrożenie programu naprawczego, który ma poprawić wykorzystanie przez Polskę unijnych funduszy strukturalnych, zapowiedziała w środę w Warszawie minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas konwentu marszałków województw zorganizowanego w siedzibie PAP.

    Jak poinformowała kila dni temu Gęsicka, na konta beneficjentów unijnych programów strukturalnych wpłynęło do tej pory około 370 mln euro, czyli zaledwie 4,3 proc. kwoty przekazanej Polsce przez Komisję Europejską w 2004 r.

    Według niej, opóźnienia w wydawaniu puli unijnej pomocy na lata 2004-2006 wynikają z przyczyn proceduralnych - m.in. konieczności składania przez przedsiębiorców zbyt obszernych wniosków, liczących niekiedy nawet kilkaset stron oraz zbyt długiego procesu ich oceny.

    Dlatego też, resort Gęsickiej wspólnie z Ministerstwem Finansów zamierza dokonać przeglądu procedur kontraktowania środków unijnych. Gęsicka zapowiedziała też udzielenie pomocy organizacyjnej i technicznej wojewodom, po których stronie stwierdzono znaczne opóźnienia w podpisywaniu umów i przekazywaniu środków na realizację projektów.

    Minister poinformowała, że projekt autopoprawki do noweli ustawy o zamówieniach publicznych został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Celem autopoprawki jest przyspieszenie i usprawnienie realizacji projektów ze środków unijnych.

    Gęsicka powiedziała, że do końca stycznia przyszłego roku rząd chce przygotować projekt Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO), a do końca maja przekazać go Komisji Europejskiej. W NSRO określone zostaną priorytety i obszary wykorzystania, a także układ wdrożeniowy środków polityki spójności UE w ramach budżetu na lata 2007-2013.

    Zapowiedziała również zmniejszenie liczby programów operacyjnych (jak powiedziała kilka dni temu: "z 13 do kilku" - PAP), by zmniejszyć administrację związaną z weryfikacją i nadzorem nad programami. Zaktualizowane programy mają być gotowe w końcu lutego.

    Według dyrektor Anny Siejdy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, uproszczone mają być procedury związane z pozyskiwaniem środków unijnych na działania edukacyjne, np. faktury, które obecnie musi przedstawiać uczeń korzystający ze stypendium, mają być zamienione na oświadczenia stypendysty.

    Siejda poinformowała również, że Ministerstwo Finansów zgodziło się na to, by niektóre środki pochodzące z kontraktów wojewódzkich, a nie wykorzystane w roku 2005, były uznane za "niewygasające", ale tylko do marca 2006 roku.

    Uznanie środków za "niewygasające" oznacza, że będzie je można wykorzystać mimo upływu roku budżetowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Gęsicka o programie naprawczym dla wykorzystania funduszy UE