Gęsicka: Uproszczenie przepisów zwiększy wykorzystanie funduszy strukturalnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-11-2005, 18:49

Uproszczenie zapisów Prawa zamówień publicznych i nowelizacja Narodowego Planu Rozwoju - to w opinii minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej działania, które powinny przyczynić się do zwiększenia wykorzystania przez Polskę funduszy strukturalnych.

Uproszczenie zapisów Prawa zamówień publicznych i nowelizacja Narodowego Planu Rozwoju - to w opinii minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej działania, które powinny przyczynić się do zwiększenia wykorzystania przez Polskę funduszy strukturalnych.  

"Biorąc pod uwagę bardzo niski dziś poziom absorpcji funduszy przez Polskę, rząd przygotował program naprawczy, którego realizacja ma przyczynić się do poprawy tej sytuacji. Pierwszym krokiem w tym kierunku było utworzenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, czyli rządowego ośrodka odpowiedzialnego za fundusze unijne" - powiedziała w środę PAP minister Gęsicka.

Z danych resortu gospodarki wynika, że do końca lipca 2005 r. wydatkowano w ramach funduszy strukturalnych ok. 605 mln zł, tj. ok. 1,74 proc. środków przyznanych Polsce przez UE do wykorzystania w rundzie finansowania 2004-2006.

Gęsicka powiedziała, że kolejne kroki w procesie usprawnienia absorpcji funduszy UE dotyczą wprowadzenia zmian do ustawy o Narodowym Planie Rozwoju, ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o finansach publicznych. "Nad zmianami wymienionych ustaw już pracujemy i liczymy na to, że uda się je wprowadzić w życie najpóźniej w pierwszej połowie przyszłego roku" - powiedziała.

Program naprawczy rządu przewiduje m.in. uchylenie około 80 rozporządzeń wykonawczych do ustawy o Narodowym Planie Rozwoju. Dodatkowo zakłada nowelizację prawa zamówień publicznych, co ma spowodować przyspieszenie przebiegu kontraktowania. Chodzi o uproszczenie procedur przetargowych, na tyle, na ile pozwala prawo unijne. Jak powiedziała PAP Gęsicka, polskie prawo zamówień publicznych jest skomplikowane bardziej, aniżeli wymagają tego uregulowania UE.

Z kolei zmiany w ustawie o finansach publicznych mają na celu stworzenie mechanizmu, dzięki któremu będzie możliwe wieloletnie planowanie wydatkowania pieniędzy z budżetu państwa na współfinansowanie projektów unijnych.

Jak wyjaśniła minister, "chodzi o to, aby środki na współfinansowanie projektów unijnych były z wyprzedzeniem zagwarantowane w budżecie państwa". W tej chwili decyzja w sprawie współfinansowania projektów unijnych podejmowana jest co roku.  "Chcemy to zmienić" - podkreśliła minister.

Minister poinformowała, że resort rozwoju prowadzi rozmowy z ministrem finansów w sprawie uruchomienia zaliczki, którą Polska otrzymała od Komisji Europejskiej na realizację programów współfinansowanych z funduszy strukturalnych.

Zdaniem resortu rozwoju, zaliczka ta (ponad 1 mld euro) do tej pory nie była wykorzystywana, a mogłaby stanowić źródło finansowe, z którego byłyby udzielane beneficjentom zaliczki na poczet realizacji projektów. Dzięki temu znacznie więcej pieniędzy zostałoby wprowadzonych do gospodarki, a jednocześnie wykorzystanie funduszy unijnych byłoby na wyższym poziomie.

Minister dodała, że obecnie czas od przekazania faktury wydanej przez wykonawcę projektu do uzyskania przez Polskę funduszy z Komisji Europejskiej wynosi kilka miesięcy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane