Getin i Idea Bank szukają inwestora finansowego

opublikowano: 14-12-2018, 06:10

Zarządy instytucji, kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, podjęły w porozumieniu decyzję o rozpoczęciu działań, zmierzających do pozyskania inwestora finansowego, który dokapitalizowałby banki lub podmiot, powstały w wyniku rozważanego połączenia.

Jeszcze w grudniu tego roku planowane jest rozpoczęcie przez doradcę finansowego  analiz i prac w powyższym zakresie, "w szczególności skierowanie zaproszeń do rozpoczęcia rokowań do wstępnie wyselekcjonowanej grupy funduszy typu private equity mających doświadczenie w inwestowaniu w instytucje finansowe" - podano w komunikacie.

Natomiast w styczniu 2019 r. planowane jest zakończenie analiz, dotyczących rozważanego połączenia obu banków. 

O możliwym połączeniu oba banki mówią od połowy tego roku. Czytaj więcej... Notowania akcji Getinu i Idei mocno spadły, ponieważ wyraźnie pogorszyły się wyniki finansowe i zaszkodziło im uwikłanie w sprawę GetBacku, a następnie w aferę KNF. Obie instytucje realizują program naprawczy, a Getin był systematycznie dokapitalizowywany przez Leszka Czarneckiego.

W listopadzie, po wybuchu afery KNF, doszło do przejściowego, ponadstandardowego wycofywania depozytów z Getin Noble Banku i Idea Banku, na co banki zareagowały podniesieniem oprocentowania lokat.

Kapitalizacja GNB to 362 mln zł, przy 3,37 mld zł wartości księgowej. 61,4 proc. akcji należy do Leszka Czarneckiego. Biznesmen kontroluje także 74 proc. akcji Idea Banku, wycenianego na 185 mln zł (przy 1,8 mld zł wartości księgowej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu