Getin obejmie akcje Idea Banku, cena w IPO 24 zł

KZ, JAG
01-04-2015, 16:24

Getin Holding nie sprzeda akcji w ofercie publicznej Idea Banku, ale ich... dokupi.

Emitent nie będzie sprzedawać akcji Idea Banku w ofercie publicznej, zamierza natomiast w niej uczestniczyć poprzez objęcie akcji nowej emisji – lakoniczny komunikat Getin Holding pojawił się w środę po godz. 16, a więc jeszcze przed zamknięciem sesji.  Inwestorzy zareagowali bardzo nerwowo – kurs stoczył się o 5 proc. W czwartek o godz. 10 rósł o 0,5 proc.

Zobacz więcej

Piotr Kaczmarek, prezes Getin Holding Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"

Getin, kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, jest największym akcjonariuszem Idei, a w ofercie publicznej miał sprzedać 2 mln walorów. Oprócz tego 5 mln akcji chcieli pozbyć się inni dotychczasowi akcjonariusze (w tym menedżerowie spółek z grupy finansowej wrocławskiego biznesmena). Do portfeli inwestorów trafią tylko akcje nowej emisji (20 mln, z czego 0,6 mln do inwestorów indywidualnych), a cenę ustalono po book buildingu na 24 zł.  Cena maksymalna wynosiła 32 zł.

Zarządzający funduszami nie mają wątpliwości – zainteresowanie walorami Idea Banku musiało być niewielkie, skoro Getin Holding zamiast sprzedawać, będzie kupować akcje.

- Chcieli sprzedać drogo, a… kupią taniej. To pokazuje, że Idea Bank, mimo bardzo ciekawego pomysłu na biznes, nie zdołał przekonać do siebie inwestorów. Moim zdaniem wynika to z tego, że rynek ma nikłe zaufanie do Leszka Czarneckiego, który wielokrotnie pokazał inwestorom, że korzyści na robieniu z nim transakcji ma tylko on. Mimo to uważam, że oferta, co prawda domknięta kolanem, ale dojdzie do skutku. W tym przypadku lepiej wejść na rynek byle jak, niż przeprowadzać cały proces od początku - ocenia Jarosław Lis, zarządzający funduszami BPH TFI.

- Ciekawy obrót sprawy, choć jednoznacznie świadczący o niedużym zainteresowaniu rynku akcjami Idea Banku. Niechęć inwestorów wynika ze złych doświadczeń z innymi spółkami, a największe zastrzeżenia budzą transakcje wewnątrz grupy. Wydaje się, że to najlepszy moment, aby grupa odpowiedziała sobie na pytanie, czy chce dalej w ten sposób prowadzić biznesy, czy może najwyższy czas wyciągnąć jakieś wnioski. Gwoli sprawiedliwości trzeba powiedzieć, że przy dolnych widełkach wycena spółki jest atrakcyjna, tylko pod warunkiem, że Idea Bank nie będzie powielał błędów spółek z grupy – dodaje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Inny z zarządzających – anonimowo – podkreśla, że po reformie OFE na rynku brakuje pieniędzy, a inwestorzy coraz bardziej kręcą nosem i kupują akcje nowych spółek z dużo większą ostrożnością niż do niedawna.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Getin obejmie akcje Idea Banku, cena w IPO 24 zł