Getin osłabł w końcu roku

ET
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Rynek spodziewał się takich zysków. Pozytywnie zaskoczyły go za to wpływy z odsetek, negatywnie — poczynione rezerwy.

Rynek spodziewał się takich zysków. Pozytywnie zaskoczyły go za to wpływy z odsetek, negatywnie — poczynione rezerwy.

65 mln zł — tyle Getin Holding zarobił w IV kwartale. Koniec roku był dla niego kiepski, podobnie jak dla większości konkurentów. Zyski grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego spadły o 41 proc. i wyniosły 65 mln zł. Niemal dokładnie tyle spodziewał się rynek (64 mln zł). W wynikach nie brak jednak i niespodzianek. Najpierw niespodzianki pozytywne.

— Przychody z odsetek znacznie przewyższają konsensus — mówi Marta Czajkowska, analityk KBC Securities.

Rynek spodziewał się, że Getin zarobi na nich 195 mln zł, tymczasem utarg wyniósł 270 mln zł. Rozczarowały za to rezerwy.

— Po odpisach w poprzednim kwartale spodziewaliśmy się, że Getin nie będzie już robił większych — mówi Marta Czajkowska.

Okazało się, że na koniec roku odpisy aktualizacyjne wzrosły do 998 mln zł z 665 mln zł w 2007 r.

Gorszy IV kwartał popsuł wyniki Getinu w całym roku. Po czterech kwartałach grupa miała 508,5 mln zł zysku. To wynik o 19 proc. gorszy niż rok wcześniej. Spadł też zysk operacyjny — o 12 proc. do 700,8 mln zł. Wynik odsetkowy rósł równie szybko jak w IV kwartale — o 44 proc. przynosząc Getinowi 807,5 mln zł przychodów. Wynik z opłat i prowizji spadł o 6 proc. do 241,54 mln zł.

Spośród spółek grupy najwięcej dla holdingu zarobił Getin Bank (369,1 mln zł), dalej grupa Noble Bank (151,6 mln zł) oraz Europa (108, 8 mln zł). Biznesy na rynkach wschodnich przyniosły stratę (41,8 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy