GF: Stopy procentowe też muszą odpocząć

Gold Finance
29-07-2009, 15:15

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa referencyjna wynosi więc nadal 3,5 proc. Takiej decyzji spodziewała się większość analityków.

Polska gospodarka znajduje się w stanie, który nie wymaga podejmowania nadzwyczajnych działań. Na tle sytuacji w innych krajach wygląda bardzo dobrze. Prawdopodobnie z tego między innymi powodu Rada zdecydowała się zrobić przerwę  w serii obniżek stóp procentowych. Postanowiła zaczekać na reakcję gospodarki  na poprzednie posunięcia, a więc i redukcję stóp procentowych i obniżenie poziomu rezerw
obowiązkowych, które banki muszą odprowadzać od lokat swoich klientów. Przyglądać się też będzie zmianom poziomu inflacji. Dzisiejsza decyzja nie oznacza bowiem w żadnym razie rezygnacji z działań mających na celu łagodzenie polityki pieniężnej i wspomaganie powrotu naszej gospodarki do szybszego wzrostu. Ale stopy procentowe to nie jedyne lekarstwo i trzeba również dawkować je z umiarem.

Dzisiejsza decyzja prawdopodobnie niewiele zmieni sytuację osób, które spłacają kredyty. Z pewnością nie powinna jej pogorszyć. Oficjalne stopy procentowe w ostatnim czasie mają znacznie mniejsze przełożenie na sytuację na rynku kredytowym. „Cenami" kredytów rządzą bardziej rynkowe warunki, określające koszt pieniądza oraz polityka banków, które są znacznie bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. A rynkowa cena pieniądza w ostatnim czasie spada i to bez interwencji Rady Polityki Pieniężnej, czy banku centralnego.

Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Gold Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GF: Stopy procentowe też muszą odpocząć