Ghosn chce wystąpić na radzie dyrektorów Nissan Motor

opublikowano: 11-03-2019, 06:36

Carlos Ghosn wystąpił do sądu o zgodę na udział w radzie dyrektorów Nissan Motor we wtorek, informuje Reuters.

Ghosn, były szef rady dyrektorów japońskiej spółki, chce konfrontacji z byłymi kolegami, którzy jego zdaniem uknuli spisek aby pozbawić go władzy, wynika z wypowiedzi prawnika reprezentującego menedżera.

Carlos Ghosn
Zobacz więcej

Carlos Ghosn fot. Bloomberg

Ghosn został aresztowany w Japonii w listopadzie. Oskarżono go o sprzeniewierzenia pieniędzy spółki i fałszowanie informacji o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Spędził ponad 100 dni w więzieniu. Wyszedł z więzienia za kaucją 1 mld JPY i oczekuje na proces. Jest ściśle kontrolowany. Dlatego udział w radzie dyrektorów może mieć formę telekonferencji, twierdzi jeden z informatorów Reutersa.

- Jeśli jest się członkiem rady dyrektorów jest naturalne, że chce się uczestniczyć w jej posiedzeniu – powiedział prawnik Ghosna.

Po aresztowaniu Ghosn został natychmiast odwołany z funkcji szefa rady dyrektorów Nissan Motor. Wciąż jest jednak jej członkiem, bo decydują o tym akcjonariusze. Jest wciąż także członkiem rad dyrektorów Renault i Mitsubishi. Wszystkie trzy spółki tworzą największy alians motoryzacyjny na świecie, za którego twórcę uważany jest Ghosn.

Szefowie Renault, Nissana i Mitsubishi zapowiedzieli na wtorek konferencję prasową. Reuters dowiedział się nieoficjalnie, że mają ogłosić plan stworzenia wspólnej rady dyrektorów spółek. Jej szefem miałby zostać Jean-Dominique Senard, szef rady dyrektorów Renault.

Renault, którego największym akcjonariuszem jest państwo, ma 43 proc. akcji Nissana.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy