Giełda może rozpocząć tydzień od wzrostów

ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna
opublikowano: 11-03-2002, 09:14

WARSZAWA (Reuters) - Poniedziałkowa sesja giełdowa może zacząć się optymistycznie. Do zwyżek mogą przyczynić się między innymi kolejne wzrosty akcji spółek telekomunikacyjnych oraz dobre zakończenie piątkowych sesji w USA, uważają analitycy.

"To będzie pozytywny dzień, liczę na to, że świat będzie nas trochę wspierał. W porównaniu z regionem jesteśmy trochę w tyle, bo w ubiegłym tygodniu indeksy w regionie zachowały się bardzo dobrze, a my trochę słabiej" - powiedział Sebastian Siejko, makler z CA IB Securities.

"W miarę pozytywnę są dane o cenach żywności w piątek, które sygnalizują, że nie ma co liczyć na wyższą inflację, a w związku z tym Rada Polityki Pieniężnej nie będzie miała argumentu, by zostawić stopy bez zmian, raczej obetną" - dodał.

Siejko dodał, że mimo iż na rynku nie widać na razie nowych pieniędzy to jednak wkrótce mogą zacząć się zakupy. Tym bardziej, że w drugiej połowie miesiąca fundusze emerytalne otrzymają comiesięczne większe przepływy z ZUS.

"Brakowało nam zaangażowania zagranicy i krajowych inwestorów, fundusze cały czas nie mają pieniędzy, ale myślę, że to jest sprawa drugorzędna i któraś z grup inwestorów będzie chciała wyprzedzić drugą i zaczną kupować" - powiedział Siejko.

Indeks WIG 20 wzrósł w piątek o 0,4 procent do 1.407,7 punktu zaś w ciągu całego tygodnia zyskał 1,3 procent. Obroty w notowaniach ciągłych na piątkowej sesji wyniosły 193 miliony złotch.

Indeks Dow Jones wzrósł o 0,45 procent do 10.572,49 punktu, a Nasdaq Composite zyskał 2,55 procent do 1.929,67 punktu.

W mijającym tygodniu kursy krajowych spółek telekomunikacyjnych rosły dzięki poprawie nastrojów wobec tego sektora na świecie, jak również dlatego, że zmniejszyły się groźby bankructwa niektórych z nich, np. Elektrimu czy Netii.

W piątek GUS podał, że w drugiej połowie lutego ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 procent po spadku o 0,3 procent w pierwszej połowie lutego i były o 0,2 procent niższe niż w drugiej połowie stycznia.

Po opublikowaniu danych o cenach żywności Ministerstwo Finansów obniżyło swoją prognozę inflacji w lutym do 3,5 procent, z zakładanych wcześniej 3,5- 3,6 procent.

((Barbara Woźniak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełda może rozpocząć tydzień od wzrostów