Giełda najlepsza na trudne czasy

Kamil Koprowicz
opublikowano: 09-09-2011, 00:00

GPW spółką kwartału, PZU zwyciężyło w kategorii blue chip. Za najlepszą branżę uznaliśmy producentów maszyn górniczych. Erbud został wpadką kwartału

Co kwartał w specjalnym dodatku "Wyniki spółek giełdowych" tworzymy nasz subiektywny ranking. Zasady się nie zmieniają. Oceniamy w nim jakość wyników. Nagradzamy spółki, które na to zasłużyły, i przypominamy największe rozczarowania. Wybieramy najlepszą spółkę kwartału, blue chipa, branżę oraz wpadkę. Wyboru dokonuje dział Inwestor "PB" ze spółek nominowanych przez dziennikarzy. Ważnym dla nas kryterium doboru, oprócz oczywiście jakości wyników, jest także reakcja rynku na raporty. Spółki oceniamy pod kątem kwartalnych i półrocznych wyników finansowych, sytuacji na giełdzie, perspektyw na przyszłość, stabilności i bezpieczeństwa.

Sezon raportów po I kwartale był zupełnie inny niż wszystkie. Polskie spółki miały się czym pochwalić, ale rynek był bardzo trudny. Notowania albo wcale nie reagowały na dobre wyniki, albo rosły nieznacznie, odrabiając częściowo straty z pierwszej dekady sierpnia. Trudno się dziwić. Na rynku panuje niepewność, dla inwestorów najważniejsza przyszłość. Wyniki z I półrocza to już historia. Dlatego wyróżniając spółki, staraliśmy się wybrać takie, które mają szansę utrzymać dobrą passę w kolejnych kwartałach.

Prawdziwe bogactwo nominacji mieliśmy tym razem w kategorii spółka kwartału. Wyróżnione zostały Famur, KGHM, LPP, Mieszko, Zetkama. Zwyciężyła GPW (argumenty w ramce obok). Wszyscy kandydaci zaprezentowali bardzo dobre wyniki, lepsze od porównywanych okresów z zeszłego roku. Nie tylko z tego powodu wybór był bardzo trudny. Zetkama radzi sobie świetnie i od roku przynosi dość wysokie stopy zwrotu inwestorom. LPP prężnie rozwija się w branży odzieżowej, spółka poprawiła również notowania od początku sierpnia i zaprezentowała wyniki finansowe lepsze od oczekiwanych. Famur otrzymał wyróżnienie ze względu na wysoką dynamikę przychodów i zysków, a także ciekawe perspektywy. Mieszko to jedna z najciekawszych spółek z branży spożywczej.

W kategorii branża kwartału nietypowo nagrodziliśmy mały sektor producentów maszyn górniczych. Głównie za postępy względem zeszłego roku wszystkich przedstawicieli sektora. Nominowane były również banki — za bardzo dobrze ocenione przez analityków sprawozdania finansowe, mimo stagnacji na rynku. Pozytywnie na tle innych wypadły firmy chemiczne, co zaowocowało nominacją.

Wpadka kwartału po raz kolejny przypadła spółce Erbud. Budowlana spółka, jak i cała branża, radzi sobie poniżej przeciętnej. Zarówno w pierwszym półroczu, jak i w II kwartale zanotowała wysokie straty. Prezes Dariusz Grzeszczak deklaruje poprawę wyników na koniec roku. Jednak coraz więcej inwestorów odwraca się od spółki, a notowania nie napawają optymizmem. Nominowany w tej kategorii był również Gino Rossi, producent i dystrybutor obuwia. Kurs akcji spółki od ponad pół roku znajduje się na równi pochyłej. Firma po słabych wynikach za pierwsze półrocze wycofała się z prognoz na 2011 r. Inni nominowani to Cersanit z branży materiałów budowlanych oraz PGNiG. Potentat zamiast oczekiwanego zysku wysokości 152 mln zł zakończył II kwartał ze stratą 19,7 mln zł.

Blue chipem kwartału zostało solidne PZU. Spółka jest sprawnie zarządzana. Ubezpieczyciel przedstawił znacznie lepsze od oczekiwanych wyniki w II kwartale. PZU redukuje koszty, płaci wysoką dywidendę i jest dobrze oceniane przez analityków. Nominację w tej kategorii otrzymały również PKO BP, za istotną poprawę wyników i wysoką dywidendę oraz PGE. Gigant energetyczny odrabia spadki notowań z początku sierpnia. Spółka przedstawiła również wyniki finansowe lepsze od oczekiwanych i płaci dywidendę.

NAGRODZENI I NOMINOWANI ZA WYNIKI Z I KWARTAŁU 2011 R.

BranŻa kwartaŁu

Przemysł maszyn wydobywczych

Trzy duże spółki z sektora przedstawiły bardzo dobre wyniki w II kwartale i mają szanse na rozwój. Bumech i Famur wykazały przeszło 60-procentowy wzrost przychodów (więcej s. VIII).

Nominacje:

Banki, Chemia

WPADKa kwartaŁu

Erbud

Dariusz Grzeszczak, prezes

Erbud zanotował w pierwszym półroczu stratę 28 mln zł. Dla porównania — zysk w tym samym okresie poprzedniego roku wyniósł 19 mln zł. Ujemny wynik spółki za II kwartał 2011 r. wyniósł 14 mln zł przy oczekiwanym na rynku 1,5 mln zysku. Jedną z niewielu pozytywnych informacji w sprawozdaniu dewelopera jest poprawa przychodów w II kwartale — o 9 proc. wyższych niż rok temu. Dariusz Grzeszczak, prezes spółki, spodziewa się poprawy wyników w II połowie 2011 r. i osiągnięcia około 1,2 mld zł przychodów w skali roku. Trzymamy kciuki i życzymy spółce, by już nigdy się tu nie znalazła.

Nominacje:

Cersanit, PGNiG, Gino Rossi

SPÓŁKA KWARTAŁU

GPW

GPW pochwaliła się wynikami lepszymi od oczekiwań rynkowych w II kwartale. Zysk netto był o 8,58 proc. wyższy od prognoz, przychody ze sprzedaży poprawiły się o 11 proc. W raporcie półrocznym organizatora rynku papierów wartościowych widać poprawę we wszystkich najważniejszych pozycjach. Zysk netto na jedną akcję wyniósł 1,70 zł i był o 31 proc. wyższy niż rok temu (1,30 zł). Przychody okazały się o 23 proc. lepsze względem pierwszego półrocza 2010 r. GPW wypłaciła 3,21 zł dywidendy na akcję z ubiegłorocznego zysku. Oznacza to atrakcyjną stopę zwrotu dla akcjonariuszy wysokości 6,21 proc. Spółka przeznaczyła 98 proc. dywidendy z zysku za 2010 rok. Prezes zapowiada wypłatę nawet do 100 proc. zysku w kolejnych latach. W trudnych czasach solidna premia dla akcjonariuszy powinna stabilizować notowania spółki. Emocji na rynkach w najbliższym czasie nie zabraknie, więc o obroty na giełdzie i o wynik finansowy spółki można być spokojnym.

Nominacje:

Famur, KGHM, LPP, Mieszko, Zetkama

BLUE CHIP KWARTAŁU

PZU

Spółka osiągnęła w II kwartale bardzo dobre wyniki, znacznie wyższe od oczekiwanych. Zysk netto grupy PZU wzrósł do 762,2 mln zł w porównaniu z 362,4 mln zł rok wcześniej. Rynek oczekiwał wyniku 688 mln zł. Wyższe niż przewidywane okazały się również składka przypisana brutto i wynik na działalności lokacyjnej. Dużym plusem spółki jest wysoka dywidenda na jedną akcję (26 zł, ma być wypłacona 21 października). Koszty administracyjne PZU zostały obniżone w II kwartale o 25 proc.

Nominacje:

Bogdanka, KGHM, PGE, PKO BP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy