Giełda nie ma sił na trwałą zmianę trendu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 29-01-2001, 00:00

Giełda nie ma sił na trwałą zmianę trendu

Początek handlu na GPW przyniósł dużą obniżkę indeksów. Najsłabiej zachowywała się branża IT. Słabo otwarły się kursy banków, zwłaszcza PBK i KredytBanku. Znacznie lepiej wiodło się spółkom spożywczym – Rolimpexowi i Sokołowowi. Gracze liczą zapewne na ogłoszenie wezwania do sprzedaży tych papierów. O tym, jaką siłę może mieć taka informacja, świadczy przypadek absolutnego piątkowego lidera wzrostów — Mostostalu Warszawa, który dzięki ofercie Acciony zwyżkował o kilkanaście proc.

W notowaniach jednolitych wzrosły ceny spółek, które w najbliższym czasie planują nowe emisje. Kurs Murawskiego znajduje się już od dłuższego czasu w trendzie wzrostowym, natomiast zwyżki TU Europy i Pepeesu stanowiły raczej odreagowanie wcześniejszych ostrych spadków.

Środek dnia był bardzo spokojny na GPW, podobnie jak na pozostałych rynkach europejskich. Większość porannych strat odrobił Comarch, na którym zaczyna się powoli gra pod debiut giełdowy Interii. Na tle rynku znakomicie spisywały się akcje EFL. W ciągu ostatnich dwóch tygodni kurs akcji wrocławskiej spółki zyskał 40 proc.

Końcowe godziny handlu należały do blue chipów. Mocne były zwłaszcza akcje KGHM i PKN, którym handlowano wczoraj najaktywniej. Obu spółkom pomogły opublikowane niedawno bardzo pozytywne rekomendacje zagranicznych banków (odpowiednio Merrill Lynch i ING Barings).

Pomimo słabego otwarcia sesji za oceanem, główne indeksy GPW systematycznie pięły się w górę i zakończyły dzień powracając w pobliże wartości z dnia poprzedniego. Dobrze świadczy to o sile polskiego rynku, chociaż niewiele poprawia statystyki ubiegłego tygodnia, w którym WIG20 stracił 2,6 proc., a wskaźnik TechWIG spadł o 4,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda nie ma sił na trwałą zmianę trendu