Giełda obroniła się przed nową korektą

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-05-2003, 00:00

Obawy o pogłębienie korekty na warszawskiej giełdzie na szczęście nie potwierdziły się. Inwestorzy jeszcze raz przekonali się, że nasz parkiet należy do najbardziej hermetycznych rynków Europy. Tym razem mogli być z tego powodu zadowoleni, bo ominęły ich głębokie spadki, do jakich doszło w Eurolandzie. Była to reakcja na utrzymanie poziomu stóp procentowych przez ECB, co wzmocniło euro.

Europejczycy eksportują do USA, a my głównie do krajów piętnastki. Dla nas więc silne euro to powód do radości. Chyba że spółka musi spłacać dług denominowany we wspólnej walucie. Najlepszym przykładem jest TP SA, której wyniki kwartalne pokażą rosnące koszty finansowe. Telekom należał w czwartek do najsłabszych spółek z indeksu WIG20. Nie pomogło mu poprawienie prognoz przez analityków DI BRE. Wpływ liberalizacji rynku na ceny oferowanych przez TP SA usług lokalnych nie jest tak wyraźny jak pierwotnie sądzono.

Przyzwoite wyniki BPH PBK w I kwartale nieco uspokoiły inwestorów, którzy obawiali się, że z sektora bankowego napłyną kolejne przykre niespodzianki. 104 mln zł zysku netto to wprawdzie tyle ile oczekiwano, ale cieszy niskie saldo utworzonych rezerw. Potwierdza to, że krakowski bank starał się wyczyścić swój portfel w 2002 r. W miarę upływu sesji pojawił się popyt na akcje innych banków, które jeszcze nie pokazały swych osiągnięć z początku roku (Pekao SA i BZ WBK).

Przez kilka godzin trwały zakupy akcji KGHM. Reakcja na zapowiedź dobrych wyników w obecnym kwartale okazała się jednak chwilowa.

Zgodnie z oczekiwaniami tracił Elektrim. Spółka ma kłopoty z pozyskaniem środków na sfinansowanie planów energetycznych. Doszło do tego, że wstrzymano inwestycję w Pątnów II, sztandarowy projekt Elektrimu. Zapewne rynek przypomni sobie, że holding jest zobowiązany odkupić do końca roku akcję PAK od pracowników elektrowni.

Znowu ciekawie było wśród średnich spółek. Korekta dopadła mocne ostatnio papiery spożywcze: Kruszwicę, Sokołów, Rolimpex i Wilbo. Wysokie obroty towarzyszyły notowaniom Echa i Polifarbu CW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy