Czytasz dzięki

Giełda Papierów Wartościowych idzie w towary i surowce wtórne

  • PAP
opublikowano: 27-06-2018, 07:47
aktualizacja: 27-06-2018, 07:48

Musimy się dostosować do tych tendencji, na które inne giełdy zdecydowały się już 10 lat temu; chcemy rozwijać się w wielu kierunkach - mówił prezes warszawskiej GPW Marek Dietl w wywiadzie dla środowego wydania Dziennika Gazety Prawnej.

Marek
Dietl, prezes GPW
Zobacz więcej

Marek Dietl, prezes GPW Fot. Marek Wiśniewski

Dietl wskazał, że "giełdy od 2008 r. przeszły radykalną transformację". Jako przykład podał Deutsche Boerse z Frankfurtu, która obecnie - jak tłumaczył - "ma z klasycznej działalności, czyli cash equity, 12 proc. przychodów". "Upadek Lehman Brothers zmienił także świat" - dodał. "Upadła wiara w stale rosnące ceny spółek oraz pewność rozliczeń" - mówił wyjaśniając, że z tego powodu "powstały CCP, czyli centralne instytucje rozliczające". "Giełda warszawska nie poszła za bardzo w tym kierunku, izba rozliczeniowa działająca przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW CCP) ma zyski w okolicach 10 mln zł, gdy wyniki konkurencji są liczone w setkach milionów euro" - wskazał prezes warszawskiej GPW. "W zasadzie nie zdywersyfikowaliśmy swojej działalności, poza wejściem w rynek towarowy" - tłumaczył podkreślając, że jest to "kluczowe dla wyników spółki".

Pytany o nową strategię wyjaśnił, że GPW ma na celu wzmocnienie rynku towarowego "przez wejście w obrót surowcami wtórnymi". "Zamierzamy stworzyć w tym celu specjalną platformę i wpisać w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym" - mówił Dietl. Zapowiedział, że planowane są także inne działania rozwijające rynek towarowy. Prezes warszawskiej GPW zaznaczył, że rynek kapitałowy nie zostanie zupełnie pominięty. Przyznał jednak, że w sprawie mniejszej liczby debiutów "faktycznie widać ten problem".

Dopytywany o rozwiązanie tego problemu Dietl odpowiedział, że planowane jest stworzenie ścieżki do "pozyskiwania firm w postaci rynku GPW Private Market, działającego w nowej spółce zależnej GPW". Tłumaczył, że "spółki, w tym także z o. o., będą tam miały możliwość pozyskiwania kapitału w drodze crowdfundingu oraz private placement".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane