Giełda poczeka na decyzje RPP

Paweł Zielewski
18-08-2000, 00:00

Giełda poczeka na decyzje RPP

Nikt nie spodziewa się wielkich wydarzeń wśród spółek z GPW

Niewiele zmieniło się od ubiegłego tygodnia. Na szczęście giełda zareagowała dość spokojnie na szok 11,6 proc. inflacji w lipcu. Analitycy największych banków inwestycyjnych nie zauważyli jednak na parkiecie jakiegoś szczególnego ruchu, ani spółki, która zasługiwałaby na uwagę.

Dlatego też nadal w centrum uwagi inwestorów pozostają notowane na GPW instytucje finansowe. To wciąż pokłosie bardzo korzystnej rekomendacji wydanej przez Deutsche Bank Pekao SA. Niemieckie „kupuj” wskazuje czas zbierania żniw już za półtora roku, podczas gdy inne notowane banki mają przynieść inwestorom zyski za dwa, nawet trzy lata. Zasługą Pekao SA jest to, że kontrolowany przez włoskie UniCrediti Italiano i niemiecki Allianz pokazał już teraz najlepsze spośród wszystkich banków z GPW wyniki netto. A jeszcze w październiku 1999 roku część analityków przepowiadała, że poprawa zysku i wskaźników banku będzie widoczna dopiero przynajmniej za rok.

Są też tacy, którzy twierdzą, że jeszcze wcześniej będzie można zarobić na akcjach Powszechnego Banku Kredytowego. Ostatnia przeszkoda przed połączeniem BA/CA Poland — zgoda Komisji Nadzoru Bankowego — została pokonana.

Chociaż ostatnio Prokom przeżywał dobre dni, to — jak twierdzą zajmujący się analizą techniczną — spółce grozi seria spadków. Jest jednak nadzieja — wyniki finansowe Prokomu. To dobry znak, ponieważ gracze z warszawskiego parkietu coraz chętniej patrzą na osiągnięcia notowanych spółek. Zwłaszcza po ostatnich wpadkach giełdy z Chemiskórem, wokół którego krążyły poważne oskarżenia o zagrania spekulacyjne. Co prawda nadal nikt nie wie, jak spółka zamierza sfinansować ogłoszoną strategię medialną, ale prezes Wojciech Krefft ma to wyjaśnić w najbliższych dniach.

Analitycy nie sądzą jednak, by na giełdzie wydarzyło się coś szczególnego. Stawiają raczej na wyczekiwanie inwestorów na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Paweł Zielewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełda poczeka na decyzje RPP