Giełda poddała się korekcie po przecenie na Nasdaq

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2000, 00:00

Giełda poddała się korekcie po przecenie na Nasdaq

Silny wtorkowy spadek na amerykańskim rynku zaawansowanych technologii jednoznacznie wskazał inwestorom, czego mogą oczekiwać w trakcie środowych notowań. Na tej podstawie oparli swoje prognozy też analitycy, którzy sugerowali, że na warszawskim parkiecie dominować będzie tendencja spadkowa, która wzmocni się po przygrywce z dnia poprzedniego, kiedy to zanotowano odwrócenie tendencji wzrostowej.

Zgodnie z tymi oczekiwaniami, otwarcie środowej sesji na GPW stało pod znakiem przeceny większości walorów. Zarówno w przypadku notowań ciągłych, jak i fixingowych więcej spółek mogło „pochwalić się” spadkiem wartości swoich akcji niż ich wzrostem. W przypadku firm kwotowanych w systemie jednego kursu dnia, korektę w dół odnotowało 31 spółek. Największa przecena stałą się udziałem Będzina (–35,4 proc.) i Vistuli (–12 proc.). W tym pierwszym przypadku należy to wiązać z wprowadzeniem na parkiet akcji pracowniczych. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się walory Permedii i TU Europa, które zyskały ponad 10 proc. Także i w ramach drugiego fixingu więcej spółek spadało niż rosło.

Wczoraj na rynku wolnym pojawił się nowy emitent. Ze względu na złą koniunkturę na parkiecie debiut akcji Wandalexu okazał się niezbyt udany. Pierwsze notowanie walorów spółki, której kwotowania odbywają się w systemie jednofixingowym, ukształtowało cenę tych walorów na poziomie 3,22 zł, czyli o 8 proc. poniżej ceny emisyjnej, po jakiej sprzedawane były walory ostatniej emisji.

Notowania ciągłe przebiegały pod dyktando taniejących firm teleinformatycznych. To głównie z ich powodu najważniejsze indeksy giełdowe WIG i WIG 20 znajdowały się pod kreską. Mimo prób odbicia — co zaowocowało okresowym wzrostem indeksów, po informacjach o spadkach na otwarciu sesji w Stanach Zjednoczonych — nie udało się im jednak utrzymać pozycji, co doprowadziło do kolejnych spadków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda poddała się korekcie po przecenie na Nasdaq