Giełda powinna pilnować Elka

KL
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Inwestorzy indywidualni chcą, by GPW sprecyzowała warunki, na jakich Elektrim wyjdzie z giełdy.

Inwestorzy indywidualni chcą, by GPW sprecyzowała warunki, na jakich Elektrim wyjdzie z giełdy.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) rozważało zaskarżenie decyzji zarządu GPW, zezwalające na wycofanie Elektrimu z obrotu giełdowego. Procesu nie będzie. Teraz inwestorzy chcą, by giełda precyzyjnie określiła, jakie warunki Elektrim musi spełnić.

Nadal domagają się też, by GPW podała do wiadomości publicznej, jakich argumentów użyła spółka na poparcie swojego wniosku.

— Wciąż nikt nie wie, jakie były przesłanki tej decyzji. W dodatku warunki postawione przez giełdę są dość ogólnikowe. Ma być po prostu wezwanie — mówi Konrad Smok z SII.

Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi, że spółka sama ma podać cenę wezwania, a ona ją ewentualnie zweryfikuje.

Według przedstawiciela SII, obecna uchwała giełdy daje spółce dowolność w sposobie wyliczenia ceny w wezwaniu. Może to być średnia z ostatniego półrocza lub też ustalona na podstawie tzw. wartości godziwej. Inwestorzy nie wierzą, że spółka, która nie dzieli się z rynkiem żadnymi informacjami, teraz rzetelnie wyliczy wartość godziwą.

— Giełda nie ma narzędzi, żeby zmusić Elektrim do przestrzegania obowiązków informacyjnych, a teraz daje spółce wolną rękę — komentuje Konrad Smok.

Dlatego uważa, że sposób określenia ceny w wezwaniu powinien zostać ustalony przez kolejną uchwałę.

Od decyzji giełdy minęły już dwa tygodnie, tymczasem „Elek” nadal jest notowany, a o wezwaniu nic nie wiadomo. Zarząd zwołał tylko NWZA, na którym akcjonariusze mają zobowiązać zarząd do przywrócenia spółki na giełdę po zakończeniu postępowania upadłościowego (to jeden z warunków postawionych przez GPW, jednak według prawników i SII bardzo łatwy do obejścia). Inwestorzy nie wiedzą nawet, kiedy mogą spodziewać się dalszych informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu