Giełda powraca do równowagi

Robert Kurowski
opublikowano: 01-10-2001, 00:00

Giełda powraca do równowagi

Miniony tydzień upłynął na krajowym rynku akcji na mozolnym odrabianiu strat i wspinaniu się indeksu WIG 20 ponad psychologiczny poziom 1000 punktów. W tym czasie ustanowiony został nowy, roczny minimalny poziom, przy 977,98 punktów.

Można stwierdzić, że po dwóch pierwszych sesjach było już znacznie spokojniej w stosunku do wydarzeń z tygodnia poprzedniego, powolna zwyżka poskutkowała ponad 2-proc. wzrostem indeksu.

Całości towarzyszyły bardzo umiarkowane obroty, które zmieniły się w niewielkim stopniu (kilka procent) — przez cały tydzień widoczna była bardzo mała aktywność inwestorów.

Obecnie realizuje się scenariusz korekcyjnego wzrostu, którego pierwszy poważny test nastąpi na poziomie 1100 pkt, jeśli na rynku pojawi się popyt, który wywinduje indeks ponad 1050 pkt. Na wymienionym poziomie przebiega pierwsza linia trendu spadkowego, co między innymi jest zbieżne z momentem i pułapem rozpoczęcia ogólnoświatowej przeceny (11 września).

Sygnały techniczne są pozytywne, mimo powolnego wzrostu cen, oscylatory rosną z poziomów wyprzedania, tak więc istnieją przesłanki do kontynuacji zwyżki. Zagrożeniem jest niski poziom obrotów towarzyszący obecnym ruchowi, w związku z czym łatwo może dojść do nagłego zwrotu.

Niestety krajowy rynek akcji na razie zachowuje się gorzej w stosunku do tendencji zaobserwowanej na giełdach światowych. Wynika to z dużej niepewności co do sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Mimo że w tym względzie należy się spodziewać stabilizacji w związku z bliskim terminem zmiany rządu, to jednak przyszłość gospodarki w dalszym rysuje się nieciekawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda powraca do równowagi