Giełda uszczupliła oszczędności

MCW
opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Na koniec marca Polacy mieli odłożone 1,38 bln zł. Więcej niż przed rokiem, ale mniej niż kwartał wcześniej.

Wartość pieniędzy utrzymywanych przez gospodarstwa domowe w instrumentach rynku kapitałowego, w OFE, w gotówce oraz na depozytach bankowych była większa o prawie 62 mld zł r/r — wynika z raportu firmy Analizy Online. Słaba koniunktura na warszawskiej giełdzie poskutkowała jednak spadkiem wartości kapitału ulokowanego w akcje oraz aktywów funduszy emerytalnych, co przełożyło się na spadek o 5 mld zł kw./kw. Wpływ pierwszego elementu eksperci oszacowali na minus 4,6 mld zł. Natomiast aktywom OFE, które skurczyły się o 13,8 mld zł, oprócz korekty na GPW ciążył dodatkowo tzw. suwak, czyli mechanizm, w ramach którego pieniądze są stopniowo transferowane do ZUS-u. Jego wpływ oszacowano na prawie 2,3 mld zł. Negatywnie na poziom oszczędności oddziaływały również lokaty terminowe, z których odpłynęło 2,5 mld zł.

MoveApp
- Grupa Me & My Friends  stworzyła dwie wcześniejsze wersje aplikacji GPW i zaprojektowała pierwszego bota w historii warszawskiej giełdy.
Zobacz więcej

MoveApp - Grupa Me & My Friends  stworzyła dwie wcześniejsze wersje aplikacji GPW i zaprojektowała pierwszego bota w historii warszawskiej giełdy. Fot. Marek Wiśniewski

Niskie oprocentowanie i rosnąca inflacja powodują, że realna stopa zwrotu z tych instrumentów jest często ujemna. Jednak coraz więcej pieniędzy Polacy utrzymują na depozytach bieżących — aż 13 mld więcej kw./kw. Ich wartość razem z lokatami wyniosła 767 mld zł. Przyrost o 2,7 mld zł zaliczyły także aktywa detalicznych funduszy inwestycyjnych, głównie za sprawą funduszy gotówkowych i pieniężnych, osiągając w sumie 132 mld zł. Najwyższą dynamikę odnotowały obligacje skarbowe, w których Polacy ulokowali 17,3 mld zł, czyli 5,5 proc. więcej w porównaniu z ostatnim kwartałem 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu