Giełda w bocznym trendzie

Bętlewski Zbigniew
20-03-2000, 00:00

Giełda w bocznym trendzie

Zakończony tydzień giełdowy przyniósł minimalną zwyżkę indeksu WIG. Nie brakowało jednak spektakularnych wydarzeń na parkiecie, ale dotyczyły one pojedynczych spó-łek lub grupy spółek, natomiast indeks pozostawał w trendzie bocznym. Zresztą to, że w skali tygodnia WIG nie stracił na wartości, zawdzięczamy sporemu wzrostowi w piątek — został on wywołany bardzo dużymi czwartkowymi zwyżkami w USA. Wydaje się, że najbliższy tydzień nadal będzie upływał pod znakiem nerwowego zerkania za ocean, gdyż 21 marca odbędzie się posiedzenie FED, na którym może zostać podjęta decyzja o podwyżce stóp procentowych. Będzie miała ona duży wpływ na rozwój sytuacji nie tylko na giełdzie amerykańskiej, ale także innych giełdach światowych. Wydaje się, że inwestorzy mogą zareagować także na dane o produkcji przemysłowej w Polsce za luty — dobrze stałoby się, gdyby były one pozytywne, po tym jak podano umiarkowanie optymistyczne dane o inflacji za ten miesiąc.

ANALIZA sytuacji technicznej WIG-u nie nastraja optymizmem. Od listopada 1999 roku WIG znajdował się w silnym trendzie wzrostowym, którego wyznacznikiem była linia trendu poprowadzona przez sześć lokalnych minimów indeksu. Linia trendu została przebita w dół na początku marca br. i od tego czasu WIG znajduje się w ruchu bocznym. Po przebiciu linii trendu WIG wykonał klasyczny ruch powrotny, po którym powinny wystąpić głębsze spadki. To, że indeks pozostaje w ruchu bocznym (mimo spadków na giełdach światowych) niewątpliwie świadczy o jego sile. Wydaje się bowiem, że w najbliższym czasie możemy liczyć w najlepszym wypadku na pozostawanie WIG-u w trendzie bocznym. Przebicie linii trendu wzrostowego dało bowiem sygnał do korekty całej fali wzrostowej, trwającej od połowy listopada 1999 roku do końca lutego br. Poszukując jej ewentualnego zasięgu, w chwili obecnej nasuwa się poziom około 20000 punktów. W tym miejscu znajduje się zniesienie o 1/3 wymienionej fali wzrostowej oraz górne ograniczenie kanału wzrostowego, w którym WIG przebywał od października 1998 roku do początku stycznia br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bętlewski Zbigniew

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełda w bocznym trendzie