Giełda w Hongkongu zacieśnia współpracę z chińskimi parkietami

opublikowano: 08-11-2017, 09:45

Plany Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd., giełdy z byłej brytyjskiej kolonii na terenie Chin, która chce stać się bramą do drugiego co do wielkości rynku giełdowego świata, wydają się powoli realizować, donosi Bloomberg.

Kluczowym kierunkiem strategii Charlesa Li, dyrektora generalnego HKEX jest stworzenie systemu powiązań handlowych między giełdą a parkietami w Chinach Kontynentalnych. Osiągnięte wyniki po rozpoczęciu w grudniu drugiego połączenia z giełdą w Shenzhen, sugerują, że inwestorzy są zainteresowani takim rozwiązaniem.

Giełda w Hongkongu (HKEX)
Zobacz więcej

Giełda w Hongkongu (HKEX) fot. Bloomberg

Programy połączniowe dwóch giełd wygenerowały 277 mln HKD (35,5 mln USD) w przychodach i innych dochodach w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Uzupełnienie systemu o Shenzhen, dwa lata po rozpoczęciu połączenia z Szanghajem, zwiększyło do ponad 1500 liczbę akcji notowanych na giełdzie kontynentalnej dostępnych dla handlowców przez Hongkong.

W lipcu ruszyło trzecie ognio połączeniowe z Chinami Kontynentalnymi obejmujące obligacje. 

Li chce rozszerzyć powiązania, aby ostatecznie objąć nowo notowane akcje, fundusze giełdowe, instrumenty pochodne i towary, tak aby HKEX stał się "globalnym centrum rozwoju" dla chińskiego majątku. Eksperci podkreślają, że chociaż dochody z połączeń są wciąż stosunkowo niewielkie, może to być tylko początek, jeśli Li będzie miał wystarczająco dużo czasu na wdrożenie swojej ambitnej strategii

Operator giełdy w Hongkongu poinformował, że w trzecim kwartale zysk wzrósł o 32 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. do 2,03 mld HKD. Przychody i inne dochody zwiększyłly się do 3,45 mld HKD z 2,85 mld HKD. Przychody z tytułu transakcji giełdowych i taryf wzrosły o 18 proc. w ujęciu rocznym. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu