Giełda w Tokio spadła trzecią sesję z rzędu

06-07-2004, 08:26

Giełda w Tokio zakończyła notowania umiarkowanymi spadkami głównych indeksów. Nikkei i Topix traciły na zamknięciu po 0,6 proc. Nastroje wciąż pogarsza obawa zmiany obecnej ekipy rządowej. Inwestorów niepokoi także wzrost cen ropy na światowych rynkach. Pozytywnym impulsem było podwyższenie prognoz przez Seiko Epson, jednego z największych na świecie producentów ekranów LCD stosowanych w komórkach.

Japońscy inwestorzy wciąż obawiają się, że ostatnie sondaże wskazujące na utratę miejsc partii rządzącej w wyższej izbie parlamentu w sobotnich wyborach mogą zapowiadać osłabienie pozycji, bądź nawet rezygnację premiera Junichiro Koizumiego. Tymczasem to jego ekipa uznawana jest za sprawcę ostatnich sukcesów japońskiej gospodarki, a przede wszystkim rozpoczęcia procesu sanacji banków. Te ostatnie stały się ofiarami narastających obaw. We wtorek spadły kursy największych przedstawicieli branży: Mizuho Financial, Mitsubishi Tokyo Financial, Sumitomo Mitsui Financial i UFJ Holdings.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się spółki technologiczne. To zasługa podwyższenia aż o 35 proc. prognozy tegorocznego zysku przez Seiko Epson. Credit Suisse First Boston i KBC Securities Japan podwyższyły natychmiast rekomendacje spółki. Popyt na jej papiery był tak duży, że musiano zawiesić na jakiś czas ich notowania. Tymczasem w górę poszła cena papierów NEC Electronics, największego japońskiego producenta chipów stosowanych w komórkach. Podrożały także akcje Sharpa, który produkuje wyświetlacze LCD. Popytem cieszyły się papiery Canona, który rywalizuje z Seiko Epson na rynku drukarek atramentowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełda w Tokio spadła trzecią sesję z rzędu